Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

1,5 mld zł dla samorządów na cyberbezpieczeństwo

1,5 mld zł dla samorządów na cyberbezpieczeństwo fotolia.pl

Ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisano już pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji w Izabelinie.

Jak czytamy, wnioski o dofinansowanie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd – na łączną kwotę prawie 1,5 mld zł. – złożyło 90 proc. uprawnionych jednostek.

Ogromne zainteresowanie projektem ze strony samorządów pokazuje, że są one świadome zagrożeń z zakresu cyberbezpieczeństwa i – co więcej – gotowe, aby im przeciwdziałać – tłumaczy wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Pierwsza umowa podpisana
Pierwszą umowę z gminą Izabelin podpisano 27 lutego br. na realizację grantu na kwotę 850 tys. zł. Wicepremier zaznaczył, że projekt Cyberbezpieczny Samorząd jest kolejnym „skokiem” naszego kraju w dziedzinie cyfryzacji.

Bezpieczny i sprawny urząd
Co zyskają mieszkańcy gmin dzięki wsparciu w ramach projektu? Rozwój JST w zakresie cyberbezpieczeństwa przyczyni się poprawy ochrony danych przechowywanych w urzędach, m.in. dzięki rozwojowi infrastruktury, która służy do zarządzania dostępem oraz tworzenia ich kopii zapasowych.

Zwiększy się także odporność urzędów na czynniki zewnętrzne, które mogłyby zagrozić ich ciągłości pracy, np. próby ataków na systemy IT samorządów, kradzież danych lub przerwy w zasilaniu. Poprawi się również dostępność usług elektronicznych świadczonych przez samorządy poprzez rozwój infrastruktury sieciowej oraz mechanizmów jej zabezpieczeń.

Na co samorządy mogą przeznaczyć pieniądze?
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że wnioski o granty złożone przez samorządy zakładają realizację działań w 3 kluczowych obszarach mających wpływ na cyberbezpieczeństwo:

  • techniczny (ok. 1,2 mld zł) – infrastruktura sprzętowa i oprogramowanie oraz usługi wdrożeniowe,
  • organizacyjny (ok. 183 mln zł) – procedury, audyty, certyfikaty, System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji itp.,
  • kompetencyjny (ok. 105 mln zł) – szkolenia pracowników.

Warunki realizacji grantów
Ze wsparcia skorzystają urzędy gmin, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie i jednostki organizacyjne samorządów gmin, powiatów i województw. Czas realizacji grantu wynosi 24 miesiące od dnia wejścia w życie Umowy, jednak nie dłużej niż do 30.06.2026 r. Dofinansowanie będzie wypłacane w 3 transzach (30 proc. – 30 proc. – 40 proc.).

Projekt Cyberbezpieczny Samorząd realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Źródło: MC

Czw., 29 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła