Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacje na cyberbezpieczeństwo dla samorządów. W lipcu ruszy nabór

Dotacje na cyberbezpieczeństwo dla samorządów. W lipcu ruszy nabór fotolia.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało na Portalu Funduszy Europejskich, że w lipcu planowane jest uruchomienie naboru wniosków na tworzenie Lokalnych Centrów Cyberbezpieczeństwa (LCC). Na realizację przedsięwzięcia przeznaczono 269 mln zł w formie dotacji.

O wsparcie będą mogły ubiegać się administracja rządowa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Nabór ma zostać ogłoszony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Lokalne Centra Cyberbezpieczeństwa mają wspierać jednostki samorządu terytorialnego w ochronie przed cyberatakami. Wsparcie ma umożliwić tworzenie ponadgminnych centrów usług, które pozwolą na konsolidację kompetencji ekspertów oraz systemów IT na poziomie lokalnym.

W ramach przedsięwzięcia możliwe będzie tworzenie rozwiązań obejmujących monitorowanie lokalnych sieci i systemów informacyjnych, analizę potencjalnych zagrożeń oraz koordynację działań w przypadku incydentów cyberbezpieczeństwa.

Wsparcie może objąć również usługi doradcze i techniczne, w tym audyty bezpieczeństwa, wdrażanie środków ochrony, zarządzanie ryzykiem oraz tworzenie polityk bezpieczeństwa. Przewidziano także możliwość wspólnych zakupów sprzętu, usług i licencji IT, organizację szkoleń oraz warsztatów dla pracowników, specjalistów IT i przedstawicieli instytucji publicznych, a także współpracę z podmiotami Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, w tym z CSIRT.

Nabór wniosków planowany jest na lipiec, prawdopodobnie w drugiej połowie miesiąca. Termin jego rozpoczęcia jest jeszcze ustalany. Szczegóły oraz link do naboru zostaną udostępnione w dniu jego ogłoszenia przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich 

Pt., 3 Lp. 2026 0 Komentarzy
Ewelina Kocemba
redaktor Ewelina Kocemba