Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dopłaty do budowy i remontów mieszkań komunalnych

Dopłaty do budowy i remontów mieszkań komunalnych fotolia.pl

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii - już wkrótce 97 rodzin zamieszka w nowych lub gruntownie wyremontowanych mieszkaniach. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał dofinansowanie dla samorządów w województwie wielkopolskim.

Do miasta Pobiedziska trafi ponad 2,5 mln zł. Z tych środków powstanie nowy budynek wielorodzinny z mieszkaniami dla ośmiu rodzin. Gmina Komorniki dostanie zastrzyk ponad 3,3 mln zł na budowę bloku w miejscowości Plewiska przy ul. Szkolnej. Z kolei Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zyska ponad 6,6 mln zł. Środki te pozwolą na gruntowny remont i przebudowę 16 istniejących mieszkań komunalnych, a także adaptację 57 pustostanów.

W latach 2016-2023 z województwa wielkopolskiego zostało zakwalifikowanych 162 wniosków, kwota przyznanego wsparcia wyniosła ponad 451 mln zł w wyniku przedsięwzięć powstanie 3 116 lokali mieszkalnych, 40 miejsc noclegowych, 50 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych oraz utworzona zostanie infrastruktura techniczna i społeczna.

Na stronie ministerstwa czytamy, że budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to aż 1,65 mld zł. Z tego już ponad 1,4 mld zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów. Powstanie 7 124 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 285 miejsc w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach.

Na co można dostać dopłatę

Bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat może zostać udzielone na:

  • utworzenie lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu,
  • utworzenie mieszkań chronionych – tj. mieszkań przeznaczonych m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających pieczę zastępczą (rodzina zastępcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich), a także dla cudzoziemców;
  • zakup byłych mieszkań zakładowych;
  • utworzenie noclegowni;
  • utworzenie schronisk dla bezdomnych;
  • zwiększenie powierzchni użytkowej noclegowni i schronisk dla bezdomnych;
  • utworzenie ogrzewalni;
  • dostosowanie noclegowni i schronisk dla bezdomnych i ogrzewalni;
  • utworzenie tymczasowych pomieszczeń.

Źródło: MRiT

Czw., 14 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła