Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Ważną częścią opieki wytchnieniowej jest także wzmocnienie potencjału opiekunów zaangażowanych w codzienne wspomaganie osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu wiążących się z tym obciążeń na ich kondycję psychofizyczną.
W ramach przyszłorocznej edycji programu Opieka wytchnieniowa dla członków rodziny lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami zaakceptowano oferty w kwocie 40 224 426,30 zł.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Program daje możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Na realizację programu w 2022 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło kwotę 60 mln zł.
Już wkrótce ogłoszony zostanie, przez resort rodziny, nabór uzupełniający w ramach programu Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Nabór uzupełniający będzie skierowany do tych podmiotów, które prowadziły już w roku 2021 usługi opieki wytchnieniowej, ale nie uzyskały środków w pierwszym naborze ze względu na nieprawidłowo złożone wnioski.
Źródło: MRiPS