Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków Archiwów Państwowych

Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków Archiwów Państwowych fotolia.pl

5 lipca na konferencji prasowej w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych podpisano umowę o dofinansowanie projektu, który zakłada kompleksową termomodernizację 22 budynków Archiwów Państwowych na terenie całego kraju.

Projekt „Kompleksowej modernizacji energetycznej wybranych obiektów Archiwów Państwowych”, otrzyma wsparcie ze środków Unii Europejskiej z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z poddziałania 1.3.1 'Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej'. Umowę o dofinansowanie projektu podpisali Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński oraz Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, w obecności Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka.

Projekt będzie realizowany w 17 archiwach i obejmie w sumie 22 budynki: dwa w Warszawie, cztery w Katowicach, w Częstochowie, Kaliszu, Kielcach, Lesznie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Przemyślu, Siedlcach, Toruniu, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Pile, Otwocku i Gdyni. Całkowita powierzchnia obiektów przewidzianych do projektu w podstawowej części wynosi 77,6 tys. m² (w tym 61 tys. m² powierzchni użytkowej).

Kompleksowa termomodernizacja obejmie:

  • ocieplenie obiektów;
  • wymianę okien i drzwi zewnętrznych;
  • modernizację wewnętrznej instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  • wymianę oświetlenia na energooszczędne;
  • przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne);
  • budowę lub przebudowę systemów wentylacji mechanicznej, przebudowę systemów chłodzących i budowę lub przebudowę klimatyzacji;
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii;
  • wprowadzenie systemów zarządzania energią.

Działanie przyczyni się m.in. do ograniczenia zjawiska tzw. „niskiej emisji”, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia energooszczędności w budynkach publicznych. Realizacja inwestycji zapewni także właściwe i bezpieczne warunki przechowywania państwowego zasobu archiwalnego – dziedzictwa kulturowego kraju wytworzonego na przestrzeni dziejów oraz świadectw obecnych czasów, sukcesywnie przejmowanych przez Archiwa Państwowe.
Realizacja projektu ma przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy będzie obejmował przygotowanie pełnej dokumentacji techniczno-budowlanej dotyczącej planowanych prac. Jego szacowany koszt wyniesie około 9 mln złotych. Następnie, w oparciu o powstałą dokumentację, zaplanowano przejście do drugiego etapu – realizacji inwestycji. Szacuje się, że wartość nakładów na tym etapie projektu wyniesie ponad 90 mln złotych.

Projekt kompleksowej termomodernizacji wpisuje się w jeden z celów strategicznych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, jakim jest zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania i udostępniania zasobu archiwalnego poprzez działania na rzecz unowocześnienia bazy lokalowej i dostosowania przestrzeni do potrzeb odwiedzających.

Źródło: Archiwa Państwowe

Pt., 9 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba