Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ostatnia szansa założenia wniosku w ramach działania EUCF

Ostatnia szansa założenia wniosku w ramach działania EUCF fotolia.pl

Niespełna dwa tygodnie pozostały do złożenia wniosku w drugiej turze Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF).

Co to jest EUCF?

W 2020 roku uruchomiono działanie Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF). Celem tej inicjatywy jest wsparcie samorządów lokalnych i gmin w opracowywaniu Koncepcji Inwestycyjnych związanych z realizacją działań określonych w planach działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu. Można więc powiedzieć, że wiadomość do samorządów lokalnych i ich zespołów na terenie Unii Europejskiej (w tym również Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Wielkiej Brytanii) brzmi: „Istnieje sposób na uzyskanie wsparcia finansowego, które pomoże zrealizować inwestycje niezbędne do wykonania działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu”.

W praktyce miasto lub zespół miast może otrzymać wsparcie w wysokości do 60 tys. euro na pojedynczy wniosek, aby uzyskać środki niezbędne do przygotowania Koncepcji Inwestycyjnej. Wnioskodawcy, którzy otrzymają dofinansowanie w ramach EUCF, wykorzystają je do opracowania Koncepcji Inwestycyjnej. Będzie ona stanowiła pierwszy krok w kierunku stworzenia kompleksowego planu biznesowego i finansowego. Oczekiwanym rezultatem jest przygotowana Koncepcja Inwestycyjna, np. dokument zawierający wszystkie informacje niezbędne do oceny projektu inwestycyjnego przez inwestorów i instytucje finansowe.

Już teraz można złożyć wniosek w ramach drugiej tury naboru

Obecnie trwa druga tura składania wniosków, która zakończy się 31 maja br. O dofinansowanie mogą się ubiegać samorządy lokalne i gminy z 31 krajów. Listę nagrodzonych projektów poznamy w sierpniu br. Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie eucityfacility.eu. Pod tym samym adresem można złożyć wniosek online.

Dla każdego państwa członkowskiego wyznaczono eksperta krajowego (adres e-mail polskiego eksperta dostępny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), który może udzielić informacji na temat procesu składania wniosków. Ekspert może także pomóc w składaniu wniosku (np. określić potrzeby inwestycyjne i merytoryczne miasta, w stosownych przypadkach wskazać obszary łączenia/konsolidacji projektów, wykonać kontrolę jakości/korektę anglojęzycznej treści wniosku) w języku ojczystym.

Wnioski będą oceniane względem określonych kryteriów, a ich autorzy którzy otrzymają najwięcej punktów, podpiszą umowę grantu. Ważne, aby samorządy lokalne podjęły próbę rejestracji i wypełnienia wniosku, nawet gdyby nie udało się przejść całego procesu. Dzięki temu na pewno uzyskają informację zwrotną, która pozwoli złożyć lepszy wniosek w kolejnej turze naboru.

Kwalifikowalność

Wnioski do EUCF mogą składać samorządy lokalne i gminy, ich zespoły, a także lokalne organizacje publiczne skupiające samorządy lokalne i gminy z państw członkowskich UE, krajów EOG/EFTA — Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, a także z Wielkiej Brytanii. Wnioskodawcy muszą posiadać formalnie zatwierdzony plan działań na rzecz klimatu i energii. Może to być SEAP (Plan działań na zrównoważonej energii)/ SECAP (Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu) opracowany w ramach inicjatywy Porozumienie Burmistrzów lub inny plan o podobnej ambicji i celach w zakresie klimatu i energii, przynajmniej dla roku 2020.

Zgodnie z założeniami EUCF zachęca się wnioskodawców do łączenia sił i zasobów oraz składania wspólnych wniosków, aby zwiększyć ich ambicję. Pod uwagę będą brane zarówno duże miasta, jak i niewielkie gminy. Mniejsze samorządy mogą zwiększyć swoje szanse na sukces dzięki stworzeniu wspólnego wniosku z innymi samorządami w ramach zespołu.

Wnioski od jednostek niepublicznych nie będą przyjmowane.

Jakie projekty mogą otrzymać finansowanie?

Instrument EUCF finansuje takie działania jak: przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, czy też analizy ryzyka, które są niezbędne do opracowania koncepcji inwestycyjnej. Działania te mogą być realizowane przez pracowników lokalnej administracji lub ekspertów zewnętrznych.

Dotacja nie może bezpośrednio finansować samej inwestycji, a jedynie pokrywać koszty mobilizacji zasobów i dostępu do usług prowadzących do opracowania Koncepcji Inwestycyjnej.

Źródło: ip

Śr., 19 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska