Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka Nowej Szansy – firmy w ciężkiej sytuacji mogą składać wnioski o wsparcie

Polityka Nowej Szansy – firmy w ciężkiej sytuacji mogą składać wnioski o wsparcie fotolia.pl

Od 24 września przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej bądź ci, którzy są w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, mogą składać wnioski o wsparcie w ramach rządowego programu Polityka Nowej Szansy. Na wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych trudnościami rocznie, przez 10 lat, trafiać będzie z budżetu państwa 120 mln złotych.

O środki z programu mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy – z mikro, małych, średnich a także dużych przedsiębiorstw. Pieniądze pochodzące z ustawy będzie można łączyć z tymi otrzymywanymi w ramach Tarczy Antykryzysowej. Mowa tu o takich firmach, które są zagrożone niewypłacalnością lub już są niewypłacalne i chcą uratować swój biznes, także mają na to pomysł – mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Nabór wniosków ma charakter ciągły. Wniosek o pomoc można złożyć bezpośrednio w Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest operatorem programu lub w Ministerstwie Rozwoju lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP  albo drogą pocztową.

Wniosek należy złożyć w formie dokumentu zawierającego niezbędne elementy zawarte w Ustawie z dnia 16 lipca o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Wzór wniosków oraz wykaz dokumentacji znajduje się na stronie: www.arp.pl/uslugi-finansowe/polityka-nowej-szansy

W ramach programu Polityka Nowej Szansy, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z następujących form wsparcia:

  •        „Pomoc na ratowanie”, czyli krótkookresowe pożyczki przyznawane na okres 6 miesięcy. Jeśli pomoc ta okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca będzie mógł wnioskować o dodatkową pożyczkę i przedłużyć okres jej spłaty do 18 miesięcy
  •        Pomoc na restrukturyzację – o tę formę pomocy mogą ubiegać się duzi przedsiębiorcy. Celem tej formy pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.
  •        Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres 18 miesięcy - wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie mogło być udzielane, jako kontynuacja pomocy na ratowanie – wtedy przybierze formę dodatkowej pożyczki, lub samodzielnego instrumentu. Tymczasowe wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie.
  •        Pomoc na restrukturyzację – to wsparcie dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Źródło: MR

Czw., 1 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska