Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rekompensaty cen energii tylko dla osób fizycznych

Rekompensaty cen energii tylko dla osób fizycznych fotolia.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowało projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku. Na próżno w nim szukać wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego – rekompensaty mają przysługiwać jedynie odbiorcom końcowym zużywającym energię elektryczną w gospodarstwie domowym. 

Ceny są stabilne, ale rosną?

Ocena Skutków Regulacji załączona do projektu ustawy może przyprawić o zawrót głowy. Z jednej strony wskazano w niej, że: „Potrzeba wprowadzenia ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r. związana jest z mającym miejsce w 2020 r. wzrostem cen energii elektrycznej i opłat za dystrybucję energii elektrycznej w porównaniu do roku 2019.”. Z drugiej zaś stwierdzono, iż: „Z uwagi na fakt, że sytuacja na rynku energii elektrycznej ustabilizowała się, nie ma uzasadnienia dla kontynuowania wsparcia państwa w tak szerokim zakresie, jak w roku 2019.”. Ponadto według projektodawców: „W 2020 r. występuje konieczność ochrony jedynie odbiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, a więc gospodarstw domowych.”. Można postawić pytanie, na jakiej podstawie nie zaliczono do tej grupy np. szpitali? 

Wysokość rekompensat i warunki ich otrzymania

Rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej będzie uzależniona od zużycia energii elektrycznej w 2020 roku. W celu uproszczenia całego mechanizmu przyjęto cztery przedziały zużycia energii elektrycznej:

  • gospodarstwo domowe, które w roku 2020 zużyje od 63 kWh do 500 kWh energii elektrycznej otrzyma 34,08 zł;
  • gospodarstwo domowe, które w roku 2020 zużyje od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej otrzyma 82,80 zł;
  • gospodarstwo domowe, które w roku 2020 powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej otrzyma 190,86 zł;
  • gospodarstwo domowe, które w roku 2020 zużyje powyżej 2800 kWh, otrzyma 306,75 zł.

Jak wskazują projektodawcy, w celu wyeliminowania sytuacji, w której dofinansowanie otrzymają zamożni odbiorcy końcowi, rekompensata nie będzie przysługiwała odbiorcy końcowemu, którego dochód w 2019 r. przekroczy kwotę wskazaną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kwotę 85 528 zł. Równocześnie rekompensata według projektu nie będzie przysługiwać odbiorcy końcowemu posiadającemu długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej albo umowę kompleksową z przedsiębiorstwem obrotu, obejmującą cały 2020 r., na mocy której cena energii elektrycznej w całym 2020 r. nie wzrosła w stosunku do ceny energii elektrycznej obowiązującej tego odbiorcę w dniu 31 grudnia 2019 roku.

Aby uzyskać rekompensatę, będzie należało złożyć odpowiednią deklarację (załącznik do ustawy) do swojego sprzedawcy energii elektrycznej – przy czym sprzedawca będzie miał obowiązek przesłania wzoru deklaracji do odbiorców. Rekompensaty ich beneficjenci otrzymają dopiero wiosną 2021 r. – w postaci korekty kwoty płatności brutto pierwszej faktury za energię elektryczną wystawionej po dniu 15 marca 2021 roku. 

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl

Pt., 28 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel