Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podział zadań na części musi być od początku przemyślany

Podział zadań na części musi być od początku przemyślany fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przypominał – w oparciu o Wytyczne ws. kwalifikowalności wydatków – ewentualny podział zadań na części musi wynikać z zapytania ofertowego i złożonych części.

Jak przypomniał Sąd, zgodnie z podrozdziałem 6.5.2. pkt 17 Wytycznych nie jest możliwe dokonywanie istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w zapytaniu ofertowym lub dokumentach zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany, o ile nie prowadzą one do zmiany charakteru umowy. Przy czym zmianę uznaje się za istotną, jeżeli zmienia ogólny charakter umowy, w stosunku do umowy w pierwotnym brzmieniu, albo nie zmienia ogólnego charakteru umowy i zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia to w tym postępowaniu wzięliby lub mogliby wziąć udział inni wykonawcy lub przyjęto by oferty innej treści, zmiana narusza równowagę ekonomiczną umowy na korzyść wykonawcy w sposób nieprzewidziany pierwotnie w umowie, zmiana znacznie rozszerza lub zmniejsza zakres świadczeń i zobowiązań wynikający z umowy lub polega na zastąpieniu wykonawcy, któremu zamawiający udzielił zamówienia, nowym wykonawcą, w przypadkach innych niż wymienione w lit. d (przypis 47 do punktu 17).

W omawianej sprawie Beneficjent w drodze negocjacji z oferentami dokonał podziału zamówienia w ten sposób, że jednemu z nich przydzielił do wykonania 1/3 część zadania nr 1 oraz 1/3 część zadania nr 2, a drugiemu pozostałe części zadań nr 1 i nr 2.

W ocenie Sądu rację miał organ oceniając, że zawierając umowy na części zadań, a nie na poszczególne zadania wskazane w zapytaniu ofertowym i złożonych ofertach, Beneficjent dokonał istotnych zmian treści zawartych umów w stosunku do złożonych ofert. Zamawiający przewidział możliwość podziału zamówienia na części, ale nie przewidział możliwości podziału zadań na części i nie określił warunków takiej zmiany. Wprawdzie nie został zmieniony ogólny charakter umowy, lecz zmiana wprowadziła warunki, które gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu mogliby wziąć udział inni wykonawcy lub przyjęto by oferty innej treści. Nie można bowiem w ocenie Sądu wykluczyć, że gdyby inni wykonawcy mieli świadomość, że dopuszczalne jest podzielenie zadań na części i że mogą zaoferować wykonanie usług w wymiarze mniejszym niż określony w pojedynczym zadaniu, to wzięliby udział w postępowaniu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 stycznia 2020 r., I SA/Rz 749/19

Źródło: CBOSA

Sob., 29 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel