Posłowie z klubu Kukiz`15 przedstawili projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Autorzy proponują usunięcie możliwości poboru przez gminy opłaty targowej.
Posłowie wskazują, że na zaprzestanie pobierania opłaty targowej zdecydowało się, jak piszą, "wiele polskich miast i gmin". Ponieważ dochody z tego źródła stanowią marginalną część budżetów gmin, a sama opłata jest archaizmem utrudniającym prowadzenie działalności gospodarczej, to jej zniesienia nie będzie miało zasadniczego wpływu na gospodarkę finansową samorządów, a ułatwi życie przedsiębiorcom. Negatywne dla budżetów miast i gmin konsekwencje likwidacji opłaty targowej będą, w opinii autorów projektu, rekompensowane zwiększeniem dochodów przedsiębiorców, którzy ją teraz płacą i w konsekwencji przełoży się to na wzrost wpływów z tytułu podatku PIT, w którym gminy mają swój udział. Poza tym posłowie wskazują na wysoki ich zdaniem koszt poboru opłaty targowej, "wynosi on ok. jedną trzecią jej wysokości". Zdaniem autorów świadczy to o nieefektywności i nieracjonalności tego quasi-podatku.
Przeciw małe zrzeszone w OPOS
Pomysł nie podoba się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Organizacji Samorządowych, zrzeszającemu regionalne organizacje gmin i powiatów. Samorządowcy argumentują, że o ile w dużych miastach wpływy z opłaty targowej nie są dla budżetów znaczące, to w małych gminach lubuskich o budżetach rzędu 10 mln zł, dochody z tego tytułu w wysokości 100-200 tys. zł rocznie stanowią 1-2 proc. dochodów budżetu. Poza tym, podając przykład samorządowcy argumentują, że wysokość opłat kształtowana jest przez lokalne władze na poziomie niższym od najwyższego dopuszczalnego przez przepisy. Ponadto samorządy poniosły znaczące koszty modernizacji lokalnych targowisk, by handel mógł tam odbywać w jak najlepszych warunkach, i ponoszą koszty bieżącego utrzymania targowisk (wywóz odpadów, dostarczanie energii itd.). OPOS nie zgadza się z uzasadnieniem projektu, jakoby opłata targowa miała być archaiczna, a jej eliminacja miałaby wpłynąć pozytywnie na poprawę rozwoju handlu targowego.