Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyjazna Polska - konsultacje programu Dostępność Plus

Przyjazna Polska - konsultacje programu Dostępność Plus fotolia.pl

W najbliższych latach zgodnie z planami rządu, bariery w przestrzeni publicznej mają zostać zlikwidowane, po to aby była ona przyjazna osobom o szczególnych potrzebach np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, czy kobietom w ciąży.

Powstaje program, który pomoże usunąć bariery infrastrukturalne i prawne, a za jego przygotowanie odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które właśnie skierowało projekt programu do konsultacji.

Celem programu Dostępność Plus jest samodzielność - aby seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale też np. kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi nie musieli zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc nawet w prostych sytuacjach. Ma on też być, odpowiedzią na zmiany demograficzne oraz rosnącą aktywność osób z niepełnosprawnościami. Według szacunków do 2024 roku 23% mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lat lub więcej, a liczba osób z niepełnosprawnościami wyniesie od 5 do 8 milionów. 

Program ma być dwuwymiarowy.

Pierwszy wymiar zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych, czyli wprowadzi prawo, które zagwarantuje, że: nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, każdy nowo kupiony pociąg, autobus albo tramwaj będzie przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, a przestrzeń publiczna będzie odpowiednio oznakowana. Państwo będzie również inwestować np. w wiedzę osób, które tworzą przestrzeń publiczną, między innymi: architektów, urbanistów, inżynierów, jak również w nowe technologie, które sprzyjają włączeniu seniorów i osób niepełnosprawnych.

Drugi wymiar to inwestycje w istniejącą infrastrukturę, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe, czy usługi o charakterze powszechnym.

Działania w tym programie realizowane mają być w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Program finansowany jest z: funduszy europejskich, tak zwanych funduszy norweskich i EOG, publicznych środków krajowych (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Program będzie realizowany w latach 2018-2025, a zakładane efekty to m.in.: co najmniej 20% mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus będzie dostępne dla osób o szczególnych potrzebach; w 1000 miejscach i budynkach użyteczności publicznej zostaną usunięte lub ograniczone bariery architektoniczne i komunikacyjne; wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą przyjazne seniorom i osobom z niepełnosprawnościami; strony internetowe  wszystkich urzędów i instytucji będą dostępne dla osób niewidomych i niesłyszących; co najmniej połowa czasu antenowego w TV będzie dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących (audiodeskrypcja i napisy).

Projekt Programu, w tym w wersji tłumaczonej na język migowy, dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Opinie i uwagi można zgłaszać do 6 kwietnia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Źródło: miir.gov.pl

Pt., 16 Mrz. 2018 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska