Komisja kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego sprawdziła polskie projekty dofinansowane z UE. Wynik jest pozytywny. Jak podkreśla ministerstwo rozwoju, Polska może być przykładem dla innych krajów w wykorzystaniu eurofunduszy. - Komisja nie dopatrzyła się większych problemów w wykorzystaniu funduszy unijnych w Polsce. Zaleca jednak koncentrację na inwestycjach, które mogą się same utrzymać - powiedziała szefowa komisji, niemiecka europosłanka Ingeborg Graessle podczas konferencji prasowej podsumowującej kontrolę. Podkreśliła jednocześnie, że inne kraje UE, np. Bułgaria, Chorwacja, Rumunia i Słowenia mają więcej problemów z zarządzaniem funduszami unijnym.
Sposób wykorzystania funduszy przez nasz kraj oraz ocena inwestycji współfinansowanych z budżetu UE były celem misji komisji kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego, przeprowadzonej 18-20 kwietnia br. Urzędnicy unijni odwiedzili Wrocław, Wieluń, Bełchatów, Stryków, Warkę i Warszawę. Komisja przyjrzała się również inwestycjom drogowym.
Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego, która jest odpowiedzialna za udzielanie absolutorium budżetu Unii Europejskiej, dokonuje przeglądu wszystkich polityk unijnych, ze szczególnym uwzględnieniem polityki regionalnej, której Polska jest jednym z największych beneficjentów zarówno w perspektywie budżetowej 2014-2020, jak i wcześniej w latach 2007-2013 "W dużej mierze od wyników Polski będzie zależeć przyszłość polityki spójności. Kładziemy nacisk na mierzalne efekty i chcemy je pokazać w całej UE. – skomentował kontrolę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Źródło: mr.gov.pl