Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miasto Gliwice przejęło szpital wojskowy

Miasto Gliwice przejęło szpital wojskowy fotolia.pl

29 marca w gliwickim ratuszu podpisano porozumienie, w wyniku którego samorząd miejski przejął 106 szpital Wojkowy.

O tym, że MON nie zamierza prowadzić w przyszłości 106. Szpitala Wojskowego wiadomo było od 2009 roku. Wówczas Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia zwrócił się do władz Gliwic z propozycją przekazania placówki miastu. Szpital jest bardzo potrzebny gliwiczanom, więc władze miejskie postanowiły go przejąć. W przeciwnym razie los placówki byłby niepewny. Podpisanie porozumienia zapewnia pacjentom bezpieczeństwo – będą mieć nadal dostęp do szpitalnych usług medycznych.

Rada Miasta jednogłośnie zgodziła się na przejęcie placówki w sierpniu ubiegłego roku. W lutym Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło warunki przejęcia szpitala przez miasto.

Resort postanowił, że przekaże placówkę jedynie w drodze połączenia jej z innym SPZOZ – em. Ponieważ prawie wszystkie przychodnie i szpitale w Gliwicach zostały przekształcone w spółki, szpital wojskowy będzie można połączyć wyłącznie z... niewielką Poradnią Psychologiczną.

Przejęcie szpitala przez miasto umożliwi dalsze działanie placówki, której byt był zagrożony. Pacjenci będą mieć zapewnione te same usługi, co dotąd. Zaplanowano, że szpital – podobnie jak prawie wszystkie placówki medyczne w mieście – zostanie w przyszłości zrestrukturyzowany i przekształcony w spółkę (przewidziano prywatyzację pracowniczą). Obecnie szpital ma 7 oddziałów, a planuje się uruchomienie jeszcze jednego – rehabilitacyjnego. W 2011 roku na szpitalnych oddziałach hospitalizowano 4300 pacjentów, a z porad lekarskich w przychodniach skorzystało ponad 210 000 osób.

Źródło: UM Gliwice, nasze miasto.pl

Pt., 30 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: