Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko, w którym wnioskuje o dokonania zmiany przepisów wprowadzonych w ustawie o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r., które dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności szpitali z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Jak podkreślają Starostowie: "Przepisy te narażają podmioty lecznicze na ponoszenie ogromnych kosztów z tytułu wprowadzenia obowiązku wykupienia nowego typu ubezpieczenia. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych w przeważającej części przypadków będzie dotyczyło tych samych zdarzeń ubezpieczeniowych. Oznacza to, że podmioty zostały objęte podwójnym obowiązkowym ubezpieczeniem z tytułu ryzyka wystąpienia szkody przy wykonywaniu działalności leczniczej."
"Stoimy na stanowisku, że w związku z brakiem określenia warunków ubezpieczenia oraz jasnych reguł pozwalających na ustalenie wysokości świadczeń należnych poszkodowanym, potrzebne jest lepsze doprecyzowanie definicji zdarzenia medycznego i powiązanie go z pojęciem błędu medycznego, jak również apelujemy o zmianę charakteru tego ubezpieczenia z obowiązkowego na fakultatywne. Obecnie proponowane składki przez właściwie jedynego ubezpieczyciela jakim jest firma PZU S.A. są zbyt wysokie i przekraczają możliwości finansowe szpitali, co w obecnie i tak trudnej sytuacji placówek medycznych wysokość tych stawek jest nie do przyjęcia i nie uzasadniona ekonomicznie." - dodają samorządowcy.
Starostowie podkreślili także, że uważają za zasadną propozycję Związku Powiatów Polskich dotyczącą utworzenie własnego, ogólnopolskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, którego oferta przede wszystkim obejmowałaby głównie ubezpieczenia szpitali.
"Naszym zdaniem istnienie takiego Towarzystwa dawałoby szanse powiatom na kontrolowanie rynku ubezpieczeń dotyczących szpitali." - dodają.