Zamieszanie wokół systemu ochrony zdrowia z początku tego roku zaowocowało planami Ministerstwa Zdrowia co do uproszczenia sposobu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorcę. Elektroniczną weryfikację uprawnień do takich świadczeń przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Projekt zakłada, że podstawowym sposobem potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej będzie elektroniczne potwierdzanie przez świadczeniodawcę uprawień świadczeniobiorcy na podstawie numeru PESEL – dzięki połączeniu z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych.
W przypadku gdy elektroniczne potwierdzenie będzie niemożliwe lub nie uzyska potwierdzenia, wówczas osoba uprawniona może przedstawić jeden z dotychczasowych dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń. W razie braku dokumentu świadczeniobiorca będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej – pod rygorem zwrotu kosztów udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej jeśli oświadczenie okaże się fałszywe.
Projekt ustawy przewiduje również:
- zdjęcie ze świadczeniodawców odpowiedzialności za potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej;
- poprawę jakości i wiarygodności danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych prowadzonym przez Fundusz, m.in. poprzez poprawę w zakresie dokonywania zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego oraz wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia.