Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SOR z dłuższym terminem na dostosowanie - nowe rozporządzenie

SOR z dłuższym terminem na dostosowanie - nowe rozporządzenie fotolia.pl

Wydano nowelizację rozporządzenia dotyczącego SORów.

Ministerstwo Zdrowia wydał w dniu 22 maja rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Akt przewiduje dwie zmiany.

W pierwszej, poszerzono listę podmiotów, które mogą przetransportować pacjentów w stanie zagrażającym życiu w celu udzielenia przez SOR świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Do obecnego katalogu dodano podmioty (grupy, sekcje, zespoły) jednostek budżetowych oraz jednostek wojskowych realizujących czynności ratunkowe, ewakuację medyczną oraz transport sanitarny, o których mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991, 1675 i 1972). Jest to nowelizacja paragrafu 2 rozporządzenia. Chodzi o wojskowy transport ratunkowy, wykonywany także na rzecz cywilów.

Druga zmiana polega na przedłużeniu terminu dostosowania SOR do wymogów w zakresie:

  1. organizacji w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (zmiana § 15 pkt 4a);
  2. zapewnienia na stanowisku ordynatora szpitalnego oddziału ratunkowego (lekarza kierującego oddziałem) lekarza o określonych kwalifikacjach (zmiana § 16 pkt 1).

Obowiązujący do tej pory termin 30 czerwca tego roku zmieniono na 31 grudnia 2024 r. SORy zyskały więc pół roku więcej na dostosowanie się do nadchodzących zmian.

Nowelizację rozporządzenia umieszczono w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 795 i opublikowano 28 maja.

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński