Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Dostępność plus dla zdrowia” – podsumowanie projektu

„Dostępność plus dla zdrowia” – podsumowanie projektu fotolia.pl

7 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja podsumowująca projekt, którego celem było wsparcie placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej i szpitali w poprawie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przez 4 lata ze wsparcia na kwotę ponad 350 mln zł skorzystało 277 placówek POZ i 78 szpitali.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia - projekt jest częścią programu finansowanego z budżetu UE „Dostępność plus”, który zapewnia swobodny dostęp do dóbr, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami.

Środki z projektu przeznaczone są m.in. na wyposażenie w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), szkolenia, dostosowanie stron internetowych czy swobodne poruszanie się (podjazdy, windy, oznaczenia).

Zostały przeprowadzone 4 nabory wniosków o powierzenie grantów, z których w sumie złożono ich aż 900 (290 - szpitale, 610 – POZ). MZ podpisało umowy na realizację grantów z 78 szpitalami i 277 placówkami POZ. W ostatnich trzech latach 7 zespołów przeprowadziło 682 audyty dostępności.

Koordynacją programu „Dostępność plus” zajmuje się Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przedstawiciel ministerstwa - Przemysław Herman - wskazywał, że program ten, przewidziany na lata 2018-2025, daje możliwość samodzielnego i niezależnego życia. Jest wyrazem troski o różnych użytkowników, opartym na zasadzie solidarności społecznej.

„To program, który realizujemy we współpracy z samorządami terytorialnymi, NGO i przedsiębiorcami. Jest adresowany do 30% społeczeństwa. Odpowiada wprost na bariery i ograniczenia” – dodał.

Źródło: MZ

Pt., 8 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła