Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Piwo bezalkoholowe a opłata cukrowa

Z wokandy. Piwo bezalkoholowe a opłata cukrowa fot.pixabay.com

Piwo bezalkoholowe to produkt niebędący wyrobem akcyzowym, napój o zawartości alkoholu równej lub mniejszej niż 0,5%. Podstawowymi składnikami w przypadku zarówno piwa, jak i piwa bezalkoholowego, są przede wszystkim woda i słód, a zwyczajowo także chmiel (ale nie jest konieczny). Proces technologiczny produkcji piwa oraz piwa bezalkoholowego jest podobny. Piwo oraz piwo bezalkoholowe zawierają w swoim składzie cukry: mono-, di-i polisacharydy. Piwo oraz piwo bezalkoholowe nie zawierają w swoim składzie kofeiny ani tauryny.

Istotą sporu w omawianej sprawie jest ustalenie, czy wprowadzenie na rynek krajowy piwa bezalkoholowego z dodatkiem składników, powodujących zwiększenie ilości cukrów w gotowym produkcie w znikomej ilości - w zaokrągleniu do pełnych gramów 0 g lub 0,0 g na 100 ml, podlega opłacie od środków spożywczych, o której mowa w art. 12a ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym.

Sąd w uzasadnieniu, wskazał, że piwo bezalkoholowe z dodatkiem jednego lub kilku składników będzie podlegało opłacie, nawet w przypadku, gdy składnik/składniki wprowadzają do piwa bezalkoholowego znikomą ilości cukrów i nie zostały dodane w celu dosłodzenia. Wskazany napój będzie bowiem zawierać w swoim składzie dodane w toku produkcji składniki - środki spożywcze zawierające cukry, i pomimo braku wpływu dodanych składników na zawartość cukrów wykazaną na etykiecie produktu, będą one stanowić substancje dodane do produktu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. I SA/Po 660/22

Źródło: CBOSA 

Wt., 14 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek