Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrzesień miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi – gdzie szukać wiedzy na ich temat?

Wrzesień miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi – gdzie szukać wiedzy na ich temat? fot.pixabay

Nowotwory hematologiczne stanowią 10 proc. wszystkich nowotworów. Dotyczą zarówno systemu krwiotwórczego, jak i układu limfatycznego. Wśród najczęściej diagnozowanych są chłoniaki, białaczki i szpiczak plazmocytowy. Choć zachorowalność na nowotwory krwi rośnie wraz z wiekiem, to dotyczą one też młodszych osób. W momencie diagnozy, obok trudnych emocji, pacjentowi i bliskim mu osobom nasuwa się mnóstwo pytań o rokowania i leczenie.

Niezwykle ważne jest korzystanie z rzetelnych i aktualnych źródeł wiedzy. Warto skorzystać z Centrum Kryzysowego www.centrumkryzysowe.org.pl, merytorycznej platformy, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu. 

Diagnoza nowotworowa to trudne doświadczenie, z którym związane jest wiele niewiadomych. W momencie rozpoznania pacjenci czują się zagubieni. Zwykle dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego zdają sobie sprawę, że na wiele pytań nie znają jeszcze odpowiedzi. Właśnie dlatego z inicjatywy stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny powstało Centrum Kryzysowe. To kompleksowa platforma skupiająca wiadomości opracowane przez specjalistów i regularnie aktualizowana.

– Pacjenci onkologiczni są coraz bardziej świadomi i potrafią selekcjonować źródła wiedzy. Ważne jest dla nich, kto jest autorem informacji i czy wiedza, z której korzystają jest aktualna. W przypadku nowotworów hematologicznych, to niezwykle ważne, bo stan wiedzy zmienia się szybko. Centrum Kryzysowe to wyjątkowa strona, która daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i ich bliskim – komentuje dr Marcin Rymko, hematolog, współautor treści na www.centrumkryzysowe.org.pl, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

W przypadku pacjentów hematologicznych na ww. stronie znajdują się stale aktualizowane informacje dotyczące: chłoniaków indolentnych (chłoniak grudkowy, chłoniak strefy brzeżnej, chłoniak limfoplazmocytowy, chłoniak skórny), szpiczaka oraz przewlekłej białaczki szpikowej. Pacjenci oraz ich bliscy mogą dowiedzieć się o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy. Od 18 września dostępne będą także informacje dla osób z chłoniakami agresywnymi, ostrymi białaczkami oraz nowotworami mieloproliferacyjnymi.

– Dostarczamy odpowiedzi na nurtujące pytania i zmniejszamy w ten sposób niepokój pacjentów. Pomagamy odnaleźć się w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Na naszej stronie można znaleźć listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia. Oprócz wiedzy dostępnej na platformie internetowej, uruchomiliśmy także infolinię pod numerem 22 105 55 30, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 są do dyspozycji pacjentów i ich bliskich – mówi Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Oprócz informacji na temat nowotworów krwi, na platformie Centrum Kryzysowe znajdują się obecnie także wskazówki dotyczące diagnostyki i leczenia raka piersi, raka płuca i raka jajnika.

Infolinia Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00 pod numerem 22 105 55 30.

Źródło: IP

Czw., 14 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska