Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dolnośląskie uruchamia program wykrywania wad u noworodków

Dolnośląskie uruchamia program wykrywania wad u noworodków fotolia.pl

Województwo dolnośląskie uruchomiło program polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt. Program ma na celu poprawę opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego w latach 2023-2025. Na jego realizację zostanie przeznaczone 3 mln zł, które będzie pochodziło z budżetu województwa. Zgodnie z założeniem z programu ma skorzystać 3 000 noworodków i niemowląt.

Program jest skierowany do noworodków i niemowląt z wadą rozwojową lub podejrzeniem zaburzenia rozwoju urodzonych w latach 2022-2025. Warunkiem udziału w programie jest miejsce zamieszkania na terenie województwa dolnośląskiego.

Najważniejszym celem wskazanym w programie jest realna poprawa opieki perinatalnej na terenie województwa. Szczególnie istotne punkty tego projektu mają zapewnić szerokie wsparcie dla całej rodziny, która dzięki założeniom programu będzie mogła w jednej placówce przejść wstępny proces diagnostyczno-terapeutyczny, w zakresie: wczesnej wykrywalności wad i zaburzeń rozwojowych u noworodków i niemowląt, wprowadzenia kompleksowej i skoordynowanej opieki (poprzez konsylia lekarskie) oraz holistycznej opieki uwzględniającej opiekę psychologiczną nad całą rodziną pacjenta oraz wsparcie formalno-logistyczne dla rodziców dziecka z wadą rozwojową w jego pierwszym okresie życia.

Program poprawy opieki perinatalnej obejmuje konsylium specjalistyczne, które zakończone zostanie wydaniem Paszportu Pacjenta – dokumentu zawierającego opis stanu dziecka oraz zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne. W ramach projektu mogą zostać również przeprowadzone indywidualne konsultacje i wybrane badania specjalistyczne. Dla rodzin szczególnie potrzebujących wsparcia program przewiduje konsultację z psychologiem.

Projekt zakłada również szeroko prowadzoną działalność edukacyjną – zarówno dla specjalistów, rodzin małych pacjentów, jak i społeczeństwa.

Źródło: umwd.dolnyslask.pl 

Czw., 13 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek