Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Psy rzadziej szczepione przeciw wściekliźnie? Jest projekt ustawy

Psy rzadziej szczepione przeciw wściekliźnie? Jest projekt ustawy fotolia.pl

Część senatorów chce, by można było szczepić psy przeciw wściekliźnie co dwa lata, a nie obowiązkowo co roku jak obecnie. Odpowiedni projekt pojawił się w izbie wyższej.

Obecnie obowiązujący przepis art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt stanowi, że posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Nieszczepienie grozi karą grzywny.

Grupa senatorów, którą reprezentuje Krzysztof Kwiatkowski, chce zmiany częstotliwości tego obowiązku. W przedłożonym do Marszałka Senatu projekcie chcą oni zastąpić okres 12 miesięcy okresem 24 miesięcy.

Jak argumentują projektodawcy, nowelizacja miałaby dostosować przepisy do efektywności obecnie dostępnych na rynku szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, tj. ich terminu ważności i skuteczności gwarantowanych przez producentów. „W sytuacji gdy producenci szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów gwarantują, że ich termin ważności oraz skuteczność pozwala na szczepienie psów co dwa lata, to obowiązującą obecnie regulację określającą taki termin na 12 miesięcy należy uznać za nieuzasadnioną oraz niekorzystną zarówno dla posiadaczy psów, jak i dla samych zwierząt.” – argumentują wnioskodawcy w uzasadnieniu.

Obecnie psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii prowadzących zakład leczniczy dla zwierząt. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w specjalnym paszporcie. Dane z rejestru dotyczące szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce położenia zakładu leczniczego dla zwierząt, do 15. dnia następnego miesiąca. W tym zakresie nic nie miałoby się zmienić.

Czw., 13 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński