Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego podczas posiedzenia jakie miało miejsce w dniu 23 stycznia 2012r. przyjął stanowisko, w którym wyraża kategoryczny sprzeciw przeciwko zmianom systemowym wprowadzonym przez ustawodawcę w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej.
Zmiany te dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności szpitala z tytułu zdarzeń medycznych w rozumieniu ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które zdaniem samorządowców, w sposób katastrofalny wpłyną na sytuację finansową polskich szpitali, doprowadzając do bardzo wysokiego przyrostu kosztów ubezpieczeń (nawet o 300%), które przy rosnących innych kosztach w sposób zasadniczy przyczynią się do wzrostu zadłużenia, a w następstwie do ograniczenia dostępności do świadczeń medycznych dla naszych pacjentów.
Jak informują Starostowie Wielkopolski: "W chwili obecnej, brak jest jakichkolwiek podstaw do oszacowania wysokości potencjalnych roszczeń, a proponowane w ofertach ubezpieczenia dla szpitali bardzo wysokie stawki składek, są niewspółmierne do dotychczasowej szkodowości tych placówek.
Szacujemy, że w Wielkopolsce jest to kwota około 8.500.000 PLN. O tyle będą niższe środki na leczenie pacjentów w szpitalach."
Mając świadomość katastrofalnych skutków powstałej sytuacji, która może zagrozić polskiemu szpitalnictwu, jednocześnie nie przynosząc w efekcie żadnych korzyści pacjentom, zasilając finansowo firmy ubezpieczeniowe, samorządowcy pilnie domagają się wprowadzenia koniecznych zmian w aktach prawnych, a mianowicie poprzez:
- wykreślenie z Art.25 ust.1 ustawy o działalności leczniczej pkt 2)
- takie określenie warunków dotychczasowego obowiązkowego ubezpieczenia, aby obejmowało nowy zakres ryzyka ubezpieczeniowego.
- zdefiniowanie (poprzez zmiany w ustawie oraz stosownych rozporządzeniach), podstawy dochodzenia roszczeń przed komisjami orzekającymi, aby nie było możliwe dochodzenie w tej procedurze roszczeń w takich sprawach, które bezwzględnie wymagając procedury sądowej, w celu zapewnienia praw konstytucyjnych wszystkich stron ewentualnego sporu.
W załączeniu publikujemy pełną treść Stanowiska Kownentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, w którym poruszany tu problem został przedstawiony w szerszym ujęciu.