Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie działania należy podjąć, aby poprawić funkcjonowanie szpitali powiatowych? - Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko

Jakie działania należy podjąć, aby poprawić funkcjonowanie szpitali powiatowych? - Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko w sprawie podjęcia pilnych i koniecznych działań mających na celu poprawę funkcjonowania szpitali powiatowych.

Jak czytamy w stanowisku, mając na względzie dobro pacjentów szpitali powiatowych borykających się z rosnącym zadłużeniem, które realizują zadania wynikające z zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców lokalnych społeczności, przedstawiciele samorządów powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, w obliczu kumulujących się problemów finansowych tych podmiotów leczniczych, wskazują na pilną konieczność podjęcia niżej wymienionych zadań:

  • Uzgodnienia z Izbą Lekarską metodologii i ujednolicenia zasad wynagrodzenia pracowników najwyższego szczebla medycznego w celu ograniczenia niekontrolowanych roszczeń na poziomie większości podmiotów, które nie mają możliwości realizowania tych oczekiwań płacowych.
  • Zapłaty 100% kwot należnych za nadwykonania świadczeń medycznych (aktualnie jest to 60%), przy jednoczesnej gwarancji zapłaty pełnego ryczałtu dla podmiotów, w których poziom jego wykonania był uzależniony od realizacji świadczeń w szczególnych warunkach covidowych.
  • Ustalenia uproszczonych zasad zatrudnienia w polskich placówkach obcokrajowców i dopuszczenia ich do wykonywania zawodów medycznych przez Izby Lekarskie i Pielęgniarskie bez szczególnych warunków wstępnych w celu poprawy stanu niedoborów wykwalifikowanej kadry i złagodzenia aktualnych problemów na medycznym rynku pracy.
  • Jak najszybszego wprowadzenia w życie zapisów wynikających z Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 13 lipca 2022 r. w sprawie rekomendacji nr 65/2022 z dnia 13 lipca 2022 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokonania analizy w zakresie obecnej sytuacji finansowej podmiotów świadczących usługi medyczne (szpitale, przychodnie).

Jak czytamy dalej niniejsza rekomendacja jest zbieżna z oczekiwaniami kadry zarządzającej podmiotami znajdującymi się obecnie w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Zastosowanie niniejszej rekomendacji pozwoli na oczekiwane zmiany w zakresie wyceny świadczeń medycznych poprzez jej urealnienie, które powinno nastąpić na bazie analizy sytuacji finansowej podmiotów leczniczych, w tym w szczególności: wynagrodzeń, zaległości finansowych, zobowiązań bieżących, płynności finansowej.   

Wt., 28 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska