12 września rozpoczął się Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych. To akcja edukacyjna dla uczniów, która poprzez poszerzenie wiedzy o zdrowiu ma być krokiem do świadomej i trwałej zmiany postaw.
Tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Formuła kampanii edukacyjno-informacyjnej pozwala na uwzględnienie pomysłów i atrakcyjnych inicjatyw uczniów, samorządu uczniowskiego, rady rodziców, które zostaną przygotowane we współpracy z nauczycielami. Do wspólnych działań szkoły mogą zaprosić przedstawicieli lokalnej społeczności, w tym z placówek ochrony zdrowia (lekarz, ratownik medyczny), stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Podczas tygodnia profilaktyki uczniowie, samorządy uczniowskie, nauczyciele mogą wykazać się swoją pomysłowością i w dowolny sposób przyczynić się do szerzenia wiedzy na temat chorób zakaźnych, w tym szczepień czy higieny osobistej. Mogą to być m.in.: konkursy wiedzy, konkursy plastyczne, spotkania z przedstawicielami służby zdrowia, kiermasze, lekcje poświęcone tematowi szczepień i higieny osobistej.
Harmonogram Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych:
- od 25 do 31 sierpnia 2022 r. – przekazanie szkołom materiałów edukacyjnych;
- od 1 do 9 września 2022 r. – tydzień przygotowawczy:
- poinformowanie rodziców dzieci i młodzieży o zaplanowanym Tygodniu dla profilaktyki chorób zakaźnych;
- przygotowanie lokalnej kampanii – stoisk, festynu/pikniku na terenie szkoły;
- od 12 do 16 września 2022 r. – przeprowadzenie akcji Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole.
Materiały edukacyjne można pobrać ze strony: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/tydzien-dla-profilaktyki-chorob-zakaznych
Źródło: MEiN