Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza budowa kluczowego odcinka S10: Umowa na ponad 720 mln zł podpisana!

Rusza budowa kluczowego odcinka S10: Umowa na ponad 720 mln zł podpisana! fotolia.pl

3 lipca 2024 r. została zawarta umowa na projekt i budowę 13 km odcinka drogi ekspresowej S10 Wałcz (węzeł Witankowo) – Piła Północ. Kontrakt o wartości 721,3 mln zł powierzono firmie Budimex.

- Droga ekspresowa S10 będzie jednym z najważniejszych korytarzy transportowych w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu firm wykonawczych i GDDKiA, która w imieniu rządu nadzoruje budowę tras szybkiego ruchu, już w 2028 roku kierowcy skorzystają z całej drogi S10 od Piły do Szczecina — powiedział minister Dariusz Klimczak.

Etapy Realizacji Inwestycji

Pierwszy etap prac zakłada opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń rozpoczną się prace terenowe. Planowane rozpoczęcie budowy to I kwartał 2026 r., a udostępnienie inwestycji do ruchu przewidziane jest na połowę 2028 r.

Nowy odcinek S10 rozpocznie się od końca obwodnicy Wałcza, która została oddana do użytku w 2020 roku. Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej, dwóch węzłów drogowych: Stara Łubianka i Piła Północ (na przecięciu z drogą ekspresową S11), sześciu wiaduktów, czterech estakad oraz przejść dla zwierząt.

S10: Kluczowy Korytarz Transportowy

Odcinek S10 Wałcz – Piła jest częścią większego projektu budowy drogi ekspresowej między Szczecinem a Piłą. Trasę podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. W maju br. podpisano kontrakty na realizację odcinków S10 Suchań – Recz i Piecnik – Wałcz, a w czerwcu 2024 r. na fragment trasy od Cybowa do Łowicza Wałeckiego. Umowy na pozostałe odcinki zostaną podpisane w ciągu najbliższych tygodni.

Droga ekspresowa S10, o długości około 410 km, połączy Szczecin z aglomeracją warszawską, przechodząc przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń. Realizacja poszczególnych odcinków tej trasy została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Budowa S10 umożliwi stworzenie bezpośredniego połączenia Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego oraz Mazowsza, tworząc alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

Realizacja tej inwestycji przyczyni się do znacznej poprawy infrastruktury drogowej w Polsce, usprawniając transport i zwiększając bezpieczeństwo na drogach.

Źródło: MI

Pt., 5 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła