Ustalenie opłaty za wydanie zezwolenia, a także zwrot nadpłaty dokonywany jest w trybie czynności materialno-technicznej.
Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu dokonuje samo obliczenia należnej opłaty i ją uiszcza bezpośrednio w oparciu o obowiązujące przepisy. Wnoszenie opłat ma zatem formę czynności materialno-technicznej.
Uwzględniając przy tym, że ani przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ani przepisy powołanej ustawy o finansach publicznych, czy przepisy k.p.a. lub Ordynacji podatkowej nie regulują wprost kwestii dochodzenia zwrotu opłaty, to załatwienie wniosku w tym przedmiocie następuje także w formie czynności materialno-technicznej właściwego organu.
Brak jednoznacznych regulacji w tym zakresie nie oznacza bowiem, że nie można dochodzić zwrotu opłaty nienależnie pobranej. Przy czym okoliczność, czy żądanie zwrotu dotyczy właśnie opłaty nienależnie pobranej stanowi odrębną kwestię, nie podlegającą rozstrzygnięciu w niniejszym postępowaniu.
Istotnym jest tylko, że skoro żądanie zwrotu dotyczy realizacji obowiązku wynikającego bezpośrednio z przepisów prawa, to wniosek w tym zakresie wymaga zajęcia władczego stanowiska właściwego organu wykonawczego gminy, na której rzecz opłata jest uiszczana. W tym zakresie właściwy organ rozstrzyga w drodze czynności materialno-technicznej, w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 ustawy prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Ol 371/22
Źródło: CBOSA