Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oddziały zakaźne i pracownie diagnostyczne z dofinansowaniem

Oddziały zakaźne i pracownie diagnostyczne z dofinansowaniem fotolia.pl

27 lipca br. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o dofinansowaniu oddziałów zakaźnych i pracowni diagnostycznych w 29 szpitalach. Wsparcie wyniesie blisko 200 mln zł. Pochodzi z unijnej inicjatywy REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Kwota ta umożliwi m.in. zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz wykonanie szeregu niezbędnych prac budowlanych.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu zwiększy się dostęp pacjentów do specjalistycznej diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych.

W niektórych placówkach pacjenci zyskają możliwość skorzystania z kompleksowej opieki, czyli jedna placówka będzie udzielała świadczeń zarówno
z zakresu diagnostyki, specjalistycznego leczenia stacjonarnego, jak i rehabilitacji.

Skrócić się ma również średni czas pobytu pacjenta na oddziale zakaźnym, co wpłynie na możliwość objęcia opieką większej liczby pacjentów i szybkiego reagowania placówek w sytuacjach kryzysowych.

Dzięki wsparciu szpitali, skorzystają też osoby z niepełnosprawnościami. Szpitale przeznaczą środki na zwiększenie dostępności oddziałów zakaźnych.

Placówki, które otrzymają środki unijne na wsparcie oddziałów zakaźnych i pracowni diagnostycznych, nie wnoszą wkładu własnego. Środki z REACT-EU pokrywają 100% wydatków kwalifikowalnych. Celem preferencyjnych zasad dofinansowania z REACT-EU jest wzmocnienie zdolności reagowania systemu ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia COVID-19.

Lista placówek wybranych do dofinansowania dostępna jest na stronie poświęconej Funduszom Europejskim w ochronie zdrowia: https://zdrowie.gov.pl/poiis/nabor-805-lista_rankingowa_projektow_wnioski_o.html.

Źródło: MZ

Śr., 27 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska