Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa rodzących kobiet muszą być przestrzegane również w pandemii

Prawa rodzących kobiet muszą być przestrzegane również w pandemii fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek po raz kolejny napisał do Ministra Zdrowia w sprawie praw kobiet rodzących, również w czasie pandemii. Ministerstwo Zdrowia zapowiada przeprowadzenie ogólnopolskiej ankiety dotyczącej świadczeń z zakresu opieki okołoporodowej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Z obywatelskich sygnałów napływających do BRPO oraz raportu Fundacji „Rodzić po Ludzku" wynika, że w publicznych szpitalach nie są przestrzegane prawa pacjentek korzystających ze świadczeń zdrowotnych w związku z porodem podczas pandemii COVID-19.

W czasie pandemii wyłoniły się problemy z ograniczaniem dostępu do świadczeń zdrowotnych dla kobiet w ciąży. Najpoważniejsze to: 

  • proponowanie teleporady zamiast wizyty w przychodni,
  • odwoływanie części wizyt, 
  • utrudnienia kontaktów z przychodnią lub zapisania się do określonego lekarza, wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę,
  • zawieszenie działania oddziału położniczego. 

Od standardów znacznie odbiegały też doświadczenia kobiet rodzących oraz personelu medycznego.

Kobiety rodzące siłami natury skarżyły się na znaczne ograniczenie możliwości obecności osoby towarzyszącej podczas porodu. Nadużywano możliwości kończenia cesarskim cięciem porodów pacjentek zakażonych COVID-19 lub o to podejrzewanych. W wielu szpitalach wymuszano na rodzących noszenie maski w każdej z faz porodu. Gwarantowany dostęp kobiety w czasie fizjologicznego porodu do picia i jedzenia nie był w pełni zapewniony. Rzadko mogły zmieniać pozycję. A nacięcie krocza to jedna z interwencji, która powinna być wykonywana tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach.

Powyższe problemy zostały przekazane przez Rzecznika Praw Obywatelskich Ministrowi Zdrowia.

W odpowiedzi Adam Niedzielski poinformował, że podjęte zostały prace nad opracowaniem ogólnopolskiej ankiety dotyczącej realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem - na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Ankieta pozwoliłaby monitorować realizację opieki okołoporodowej oraz ocenę satysfakcji kobiet objętych opieką a zebrane na jej podstawie wnioski pomogą w wyodrębnieniu słabych punktów w opiece i podjęciu pracy nad ich wyeliminowaniem.

Źródło: RPO

Pon., 25 Lp. 2022 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska