Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Otwarto oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Otwarto oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży fotolia.pl

W Tarczynie otwarty został oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Ma pomagać dzieciom i młodzieży w przełamywaniu problemów czasu dzisiejszego, zwłaszcza tych związanych z pandemią i wojną.

Obecny na otwarciu ośrodka premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zwiększy ilość pieniędzy przeznaczanych na ośrodki terapii psychologicznej do 700 mln zł.

Szef rządu zapowiedział też kładzenie większego nacisku na udzielanie świadczeń w środowisku pacjenta. Min. 15% świadczeń, udzielanych w poradniach, będzie realizowanych w środowisku. Dzieci i młodzież będą miały możliwość korzystania ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych bez skierowania. Do lekarzy specjalistów kierowane będą wyłącznie osoby potrzebujące diagnozy psychiatrycznej lub terapii farmakologicznej.

Nowy model ochrony zdrowia psychicznego, wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, zakłada trzy poziomy referencyjne:

  • I poziom – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – docelowo w całym kraju ma powstać ok. 300 placówek;
  • II poziom – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - będzie w nim pracował lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki będą mogli skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Jeden taki ośrodek obejmowałby wsparciem kilka sąsiadujących ze sobą powiatów;
  • III poziom – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej – w tych ośrodkach pomoc mają znaleźć pacjenci wymagający najbardziej specjalistycznej pomocy, w szczególności osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani w trybie nagłym.

Konsultacje oraz zajęcia w nowopowstałym oddziale dziennym w Tarczynie będą odbywały się w nowocześnie wyposażonych salach. Dla dzieci z zaburzeniami rozwoju znajdą się również w budynku: Sala Doświadczania Świata, liczne sale terapeutyczne, dydaktyczne, integracji sensorycznej. W odróżnieniu od leczenia szpitalnego – zakładającego czasowe odizolowanie chorej osoby – środowiskowe centrum zakłada pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Centrum jest jednym z 11 takich placówek w Polsce, uruchomionych jako pilotaż dzięki Funduszom Europejskim.

Źródło: KPRM

Pt., 8 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska