Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lutowe posiedzenie Zespołu Zdrowia

Lutowe posiedzenie Zespołu Zdrowia fotolia.pl

14 lutego br., odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRIST. Podczas posiedzenia omówiono następujące sprawy różne.

Wniosek ZPP w kwestii wynagrodzenia pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej – prośba o informacje dotyczące zapowiadanego stanu prac, nad zmianami legislacyjnymi w tym zakresie. Jak wskazał resort zdrowia, przygotowany został projekt, który pozwoli na zakwalifikowanie DPS do katalogu podmiotów ochrony zdrowia. Dzięki temu opieka pielęgniarska w tych placówkach będzie finansowana ze środków przeznaczonych na ochronę zdrowia; a wynagrodzenie pielęgniarek zatrudnionych w DPS i podmiotach leczniczych zostanie zrównane. Projekt ma zostać przedstawiony opinii publicznej w najbliższych dniach.

Wniosek ZPP w kwestii finansowania w okresie pandemii szpitali, w części dotyczącej zaliczkowego finansowania podmiotów leczniczych w ramach tzw. 1/12 kontraktu z obowiązkiem odrabiania pobranych zaliczek. W punkcie tym odbyła się bardzo długa dyskusja, w której samorządowcy wskazywali na brak realnych działań pomocowych dla szpitali, które walczą od początku z pandemią, a nie objęła ich żadna tarcza pomocowa. W punkcie tym omówiono także kwestię związaną z finansowaniem pediatrii i wnioskiem ZPP o utrzymanie dotychczasowego finansowania do końca czerwca 2022 r.

Kolejnym punktem było omówienie dokument pt: „Razem możemy więcej” Program Aktywizacji Cudzoziemców 2022–2025. Do projektu wpłynęły liczne uwagi ZWRP. Ustalono, że projekt będzie opiniowany na następnym posiedzeniu Zespołu, po odniesieniu się przez resort do uwag.

Następną sprawą różną był Wniosek ZPP dotyczący kwestii zwiększenia środków na obsługę zadań realizowanych przez samorządy powiatowe pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – powiaty zostały zobligowane do obsługi w systemie SOW nowych wniosków. Nowe zadanie stanowi obciążenie dla PCPR, które nie są przygotowane do obsługi zadania zarówno pod względem kadrowym jak i sprzętowym. Resort wyjaśnił, iż w najbliższym czasie powinny się pojawić dodatkowe środki finansowe dedykowane na realizację niniejszego zadania.

W dalszej części przystąpiono do opiniowania projektów, pierwszym z nich był Projekt „Wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim na lata 2022-2025”. Konsultacje społeczne tego projektu trwają do 3 marca, zatem postanowiono, że projekt zostanie zaopiniowany na kolejnym posiedzeniu Zespołu, po uzyskaniu odpowiedzi na pisemne uwagi, które zgłosił ZPP.

Drugim omawianym punktem był Projekt Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej. Z uwagi na fakt, że nie przygotowano odpowiedzi na wszystkie uwagi, projektowi zostanie poświęcone dodatkowe spotkanie robocze, które odbędzie się w piątek 18 lutego.

Kolejno omówiono projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Do projektu nie zostały zgłoszone żadne uwagi. Projekt zostanie zaopiniowany po zakończeniu konsultacji społecznych, na następnym posiedzeniu Zespołu.

Przedostatnim omawianym projektem było rozporządzenie Ministra Zdrowia - Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stosowania przymusu bezpośredniego wobec osoby z zaburzeniami psychicznymi. Projekt ten otrzymał pozytywną opinię Zespołu Zdrowia.

Ostatnim omawianym projektem był projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Uwagi w tym zakresie wpłynęły od wszystkich korporacji samorządowych. W punkcie tym odbyła się bardzo długa dyskusja, w której samorządy wskazywały, że projekt nie stanowi rozwiązania problemów szpitali w Polsce, a zaproponowane rozwiązania mają charakter ograniczający prawo własności nad szpitalami.

Czw., 17 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek