Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Wybierz mądrze, zaszczep się” - ruszyła kolejna kampania

„Wybierz mądrze, zaszczep się” - ruszyła kolejna kampania fotolia.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczyna nową odsłonę kampanii „Wybierz mądrze, zaszczep się”. Tym razem skupia się na temacie szczepienia dzieci i kobiet w ciąży oraz skuteczności dawki przypominającej.

Szczepienia dzieci
Szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Jednocześnie – troszczymy się o nasze dzieci, które również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki i z powikłaniami. Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.
Mali pacjenci otrzymują preparat Pfizer w przystosowanej do potrzeb dzieci dawce – 10 mikrogramów. Każde szczepienie to krok w stronę zwalczenia pandemii, a jednocześnie wyraz troski o bezpieczeństwo swoje i innych!

Sczepienia kobiet w ciąży
Szczepienie przeciw COVID-19 zabezpiecza zarówno kobietę, jak i dziecko w trakcie pandemii COVID-19. Raport Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wskazuje, że ryzyko poronienia u kobiet w ciąży, które zachorowały na COVID-19 jest wyższe w porównaniu do kobiet, które w czasie porodu nie były chore.
Wyniki dostępnych badań potwierdzają, że szczepionki przeciw COVID-19 są wyjątkowo bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży. Dlatego CDC zaleca, aby kobiety w ciąży zaszczepiły się przeciw COVID-19 ze względu na bezpieczeństwo swoje i rozwijającego się płodu.

Niestety szereg wyników badań, wskazuje, że wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 oraz prawdopodobnie wariant Omikron, mogą powodować negatywne skutki, zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu. Szczepienie ma wpływ na to, jak ciężarna kobieta zniesie chorobę, wzmacniając jej odporność.

Dawka przypominająca
Osoby po 12. roku życia, po upływie 5 miesięcy od pełnego zaszczepienia, mogą przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Skierowanie na szczepienie dawką przypominającą wystawione jest automatycznie po upływie odpowiednio 5 lub 6 miesięcy od ostatniego szczepienia. Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą, zostanie wydłużona ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC).

Wzrasta zaufanie i chęć do szczepień
Przeprowadzone w styczniu br. badania CBOS wskazują, że 73% badanych deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19 przynajmniej jedną dawką, 6% chciałoby się jeszcze zaszczepić, a 19% nie chce skorzystać z tej formy uodpornienia. Jest to zdecydowany wzrost zaufania do sczepień przeciwko COVID-19 w stosunku do badań z listopada 2020 r., kiedy chęć zaszczepienia deklarowało tylko 36% badanych, a przeciwnych było 64%.

Ponad 51 milionów wykonanych szczepień w Polsce
W Polsce wykonano ponad 51,6 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 21,7 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 22,3 mln osób.

Źródło: IP

Śr., 2 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska