Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mniejsza dostępność pracowników spowodowana kwarantanną

Mniejsza dostępność pracowników spowodowana kwarantanną fot.pixabay.com

Ministerstwo finansów podaje, coraz wyższe statystyki odnośnie liczby osób, które zachorowały na COVID-19. Wraz z rozprzestrzenianiem się jednej z odmian – omikronu, topnieją szanse wytchnienia dla gospodarki, która dopiero co nabiera tempa w wychodzeniu z kryzysu pocovidowego. Rosnące tempo wzrostu zarówno liczby chorych, jak i osób przebywających na kwarantannie staje się poważnym wyzwaniem dla służby zdrowia i całej gospodarki.

Coraz bardziej kłopotliwa dla wielu firm staje się nieobecność pracowników skierowanych na kwarantannę, która zawiesza pracę nie tylko pracowników służby medycznej, ale paraliżuje też inne branże sprzyjając atmosferze niepewności. Dodatkowym negatywnym aspektem, jest rekrutacyjny niedobór pracowników z którym przedsiębiorcy borykają się już od dawna. Na początku stycznia liczba osób na kwarantannie zaczęła bardzo szybko rosnąć – jeszcze 10 stycznia przebywało na niej 140 tys. osób, a 26 stycznia już 910 tys. osób.

Z badań PIE i BGK wynika, że w grudniu 2021 r. niedostępność pracowników stanowiła dużą barierę działalności aż dla 55 proc. firm. Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa, brak pracowników najmocniej odczuły małe firmy (59 proc.), choć różnice między firmami różnej wielkości nie były znaczące. Branżowo niedostępność pracowników była najbardziej dotkliwa dla budownictwa (73 proc.) oraz dla firm usługowych (61 proc.). Budownictwo nadal przeżywa boom, stąd duże zapotrzebowanie na pracowników, aby dotrzymywać terminów umów (być może trzeba zawierać więcej umów, aby mieć zastępstwo dla fachowców, którzy są chorzy lub na kwarantannie).

Według badania, w najbliższych trzech miesiącach 18 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie, natomiast 73 proc. chce jego utrzymania. Firmy deklarujące zwiększenie zatrudnienia, mają barierę rozwojową w postaci niedostępności pracowników. Wśród tych firm, które chcą zatrudnić nowych pracowników aż 74 proc. uważa, że ta bariera ma duże znaczenie dla ich rozwoju. Wśród firm, które deklarują jedynie utrzymanie aktualnego poziomu zatrudnienia tylko połowa uważa, że niedostępność pracowników jest dużą barierą. Na duże znaczenie bariery w postaci niedostępności pracowników wskazują również firmy planujące zmiany wynagrodzeń: 61 proc. wśród tych, które zamierzają wynagrodzenia obniżyć i 58 proc. wśród tych, które planują podwyżki.

Trudno dokładnie stwierdzić, na ile długofalowo kwarantanna spotęguje problem niedoboru pracowników, jednak jej niekorzystne wpływy już widać. Rośnie liczba osób przebywających na kwarantannie. Nawet jeśli sporą część stanowią uczniowie, to i tak można zakładać, że wielu pozostaje pod opieką rodziców, którzy tym samym nie mogą stawić się w pracy.

W ostatnich tygodniach stosunek liczby nowych przypadków COVID-19 do liczby osób na kwarantannie wynosił 0,03-0,05. Jeśli uznamy, że 80 proc. osób na kwarantannie lub w izolacji to pracujący, to na początku lutego objętych kwarantanną lub izolacją może być ok. 1,7-2,7 mln pracujących, czyli ok. 11-17 proc.. O tym, że kwarantanna pracowników zaczyna być problemem dla firm świadczy także decyzja rządu RP o skróceniu jej do 7 dni dla osób, które miały kontakt z zakażonym COVID-19.

Źródło: PIE

Czw., 27 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła