Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Borelioza – wciąż są problemy z jej rozpoznaniem

Borelioza – wciąż są problemy z jej rozpoznaniem fotolia.pl

Nawet pomimo widocznych objawów ugryzienia przez kleszcza tj. rumień, lekarz rodzinny nie może wystawić skierowania na refundowane badanie pod kątem boreliozy. Skierowanie może wystawić jedynie lekarz specjalizacji chorób zakaźnych. Takie ograniczenie znacząco wpływa na możliwość szybkiej diagnostyki boreliozy.

Tymczasem czas oczekiwania na wizytę do takiego specjalisty to kilka miesięcy, a przecież leczenie należy podjąć jak najszybciej. Oznacza to przedłużenie czasu badania, które potwierdzi lub wykluczy chorobę.

Rzecznik już w 2017 r. sygnalizował resortowi potrzebę zmiany w tym zakresie. Zwrócił wtedy uwagę na ówczesne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, który potwierdził, że w koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej brakuje badań w kierunku wykrywania zakażenia boreliozą.

Biuro RPO spytało zatem Ministerstwo Zdrowia, czy planuje podjąć działania dla zapewnienia optymalnego dostępu do świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu boreliozy, z uwzględnieniem wśród świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej procedur diagnostycznych lub leczniczych ukierunkowanych na wykrycie i leczenie tej choroby.

Pamiętać należy, że szybkie, prawidłowe rozpoznanie wstępnej fazy boreliozy pozwala na wdrożenie skutecznej antybiotykoterapii. Jeżeli choroba weszła już w fazę rozsianą lub przewlekłą – diagnoza może być utrudniona. Największe problemy z prawidłowym rozpoznaniem boreliozy dotyczą pacjentów z objawami późnymi, przewlekłymi, uwidaczniającymi się po kilku latach od momentu zakażenia.

Źródło: RPO 

Wt., 19 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek