Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

30% dodatku dla ratowników medycznych

30% dodatku dla ratowników medycznych fotolia.pl

W czwartek, 14 października br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa ta pierwotnie dotyczyła możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Wielkiej Brytanii, na podobnych zasadach, jakie obowiązywały przed jej wyjściem z UE.

Wraz z pierwotnie przygotowanymi przepisami posłowie przyjęli poprawkę, która uprawnia ratowników medycznych do otrzymania 30% dodatku do wynagrodzenia. Przepis brzmi następująco: Członkom zespołów ratownictwa medycznego, o których mowa w artykule 36 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje za każdą godzinę pracy dodatek w wysokości 30 procent stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3. Do stawki godzinowej, o której mowa w ust. 2 nie wlicza się dodatków przysługujących członkowi zespołu ratownictwa medycznego.

Pośród poprawek znalazła się również taka dotycząca uprawnienia farmaceutów do wykonywania szczepień przeciwko grypie. Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje, określone na podstawie art. 17 ust. 10 pkt 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wykonanie u osoby dorosłej szczepienia przeciw grypie może przeprowadzić także farmaceuta, posiadający kwalifikacje określone na podstawie art. 17 ust. 10 pkt 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Pt., 15 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek