Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Czy szczepienia powinny być obowiązkowe? fotolia.pl

W Polsce na ten moment na COVID-19 mogą się szczepić osoby powyżej 12 roku życia, jednak szczepienie jest dobrowolne. Szczepiący się mają do wyboru szczepionki czterech producentów. Trzy z nich są dwudawkowe: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz jedna Johnson&Johnson - jednodawkowa.

Szczepionki budzą skrajne, zarówno pozytywne jak i negatywne, emocje. Jest wielu zwolenników jak i przeciwników. Jak podaje CBOS na podstawie przeprowadzonej ankiety, ponad połowa społeczeństwa uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być całkowicie dobrowolne. Trzech na dziesięciu ankietowanych uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich, natomiast relatywnie niewielu, że tylko dla wybranych grup.

Zgodnie z badaniem najwięcej Polaków jest zdania, że obowiązkowe szczepienia powinny objąć pracowników systemu ochrony zdrowia (95%), w drugiej kolejności – pracowników domów pomocy społecznej (87%), a w trzeciej – nauczycieli (82%). Również dosyć często w tym kontekście wymieniane są służby mundurowe (76%), a trochę rzadziej pracownicy handlu i usług (odpowiednio 58% i 52%). Niewielka część badanych wylicza też inne grupy, wśród których są m.in: ludzie starsi, urzędnicy, księża oraz ogólnie ludzie mający styczność z dużą liczbą osób (w sumie 19%).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Badanie zrealizowano w dniach od 16 do 26 sierpnia 2021 roku na próbie liczącej 1167 osób (w tym: 62,4% metodą CAPI, 23,5% – CATI i 14,1% – CAWI).

Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie CBOS.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: CBOS

Śr., 8 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła