Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadzór podmiotu tworzącego nad SP ZOZ-em

Nadzór podmiotu tworzącego nad SP ZOZ-em fotolia.pl

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej podmiot tworzący sprawuje nadzór nad zgodnością działań SP ZOZ z przepisami prawa, statutem i regulaminem organizacyjnym. W ramach nadzoru podmiot tworzący może żądać informacji, wyjaśnień oraz dokumentów od organów SP ZOZ (zatem zarówno od kierownika jak i od rady społecznej) oraz dokonuje kontroli i oceny działalności tego podmiotu.

Kontrola i ocena, obejmują w szczególności:

  • realizację zadań określonych w regulaminie organizacyjnym i statucie, dostępność i jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych;
  • prawidłowość gospodarowania mieniem oraz środkami publicznymi;
  • gospodarkę finansową.

Kontrolę przeprowadza się na podstawie upoważnienia, udzielonego odpowiednio przez ministra właściwego do spraw zdrowia albo podmiot tworzący.

W ramach udzielonego upoważnienia kontrolujący ma prawo do:

  • wstępu do pomieszczeń podmiotu leczniczego;
  • wglądu do dokumentów i innych materiałów związanych z działalnością podmiotu leczniczego, z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji ustawowo chronionych;
  • przeprowadzania oględzin;
  • sprawdzania przebiegu określonych czynności;
  • żądania od kierownika i pracowników podmiotu leczniczego ustnych i pisemnych wyjaśnień;
  • zabezpieczania dowodów.

Kierownik jest obowiązany do:

  • niezwłocznego przedstawiania na żądanie kontrolującego wszelkich dokumentów i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli oraz zapewnienia terminowego udzielania wyjaśnień przez pracowników;
  • zapewnienia warunków i środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w szczególności udostępniania, w miarę możliwości, oddzielnych pomieszczeń z odpowiednim wyposażeniem;
  • sporządzenia na żądanie kontrolującego niezbędnych do kontroli odpisów, kserokopii lub wyciągów z dokumentów oraz zestawień i obliczeń opartych na dokumentach.

Z przeprowadzonej kontroli, sporządza się wystąpienie pokontrolne. Na podstawie ustaleń kontroli podmiot tworzący może przedstawić kierownikowi w wystąpieniu pokontrolnym zalecenia pokontrolne nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

Pomimo wejście w życie nowej ustawy nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 grudnia 1992 r. w sprawie zlecania kontroli zakładu opieki zdrowotnej.

Ponadto podmiot tworzący w razie stwierdzenia niezgodnych z prawem działań kierownika wstrzymuje ich wykonanie oraz zobowiązuje kierownika do ich zmiany lub cofnięcia. W przypadku niedokonania zmiany lub cofnięcia tych działań w wyznaczonym terminie podmiot tworzący może rozwiązać z kierownikiem stosunek pracy albo umowę cywilnoprawną. Wydaje się, że omawiane uprawnienie przysługuje podmiotowi tworzącemu w przypadku gdy stan niezgodności z prawem wynika nie tylko z działania ale i zaniechania kierownika. Należy pamiętać, że mówi tutaj o sytuacji kiedy mamy do czynienia z działaniem kierownika niezgodnym z prawem. W przypadku gdy podmiot tworzący wyda kierownikowi plecenia zmiany lub cofnięcia działania zgodnego z prawem w przypadku rozwiązania w takim przypadku umowy z kierownikiem może on skutecznie wykazać wadliwość wypowiedzenia stosunku pracy albo umowy cywilnoprawnej.

Sob., 10 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel