Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia – MZ przedstawiło założenia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia – MZ przedstawiło założenia fotolia.pl

W czwartek 22 lipca br. podczas konferencji prasowej minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił główne założenia ustawy o jakości w ochronie zdrowia. Planowane zmiany mają poprawić dostępność usług medycznych. Zgodnie z projektem zostanie wprowadzony system "no fault", który umożliwi personelowi medycznemu anonimowe zgłoszenie niepożądanych zdarzeń.

Jednym z głównych elementów rozliczeniowych ze szpitalami będzie wyznacznik jakości świadczonych przez nie usług. Ministerstwo planuje aby pod uwagę z tym brać wskaźniki mówiące o komforcie pacjenta i jego ocenie usługi medycznej. Oprócz tego projekt zakłada wprowadzenie systemu "no fault", dzięki któremu nie zostaną nałożone sankcje na personel medyczny zgłaszający niepożądane incydenty.

Zostaną także wprowadzone zmiany w rekompensatach szkód. Będą one przyznawane bez orzekania o winie, a całą procedurę postępowania będzie przeprowadzał Rzecznik Praw Pacjenta. Dzięki takiemu działaniu, rekompensaty poszkodowanym pacjentom będą przyznawane znacznie szybciej i sprawniej.

Pilotaż standardu opieki nad pacjentem onkologicznym został uruchomiony właśnie w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Jak się okazuje, wnioski okazały się bardzo pozytywne, bo dla pacjentów bardzo ważna jest komunikacja.

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek