Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Elektroniczny lokalizator pomoże w przypadku zaginięcia osobom z zanikami pamięci

Elektroniczny lokalizator pomoże w przypadku zaginięcia osobom z zanikami pamięci fotolia.pl

Co roku w Polsce zwiększa się odsetek seniorów w stosunku do liczby całego społeczeństwa. Niestety wraz ze starszym wiekiem pojawiają się też rożne choroby. Rzecznik Praw Pacjenta postanowił zwrócić uwagę na problem starszych ludzi z zanikami pamięci, którzy zaginęli, bo nie potrafili odnaleźć drogi do domu.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2020 r. odnotowano 2 036 zaginięć osób po 60. roku życia. Aż 341 osób z tej grupy zmarło. Rzecznik Praw pacjenta uważa, że aby zapobiec takim sytuacjom należy podjąć działania prewencyjne. Dlatego zwrócił się do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o rozważenie możliwości wyposażania seniorów, osób z zanikami pamięci, z niepełnosprawnością intelektualną czy innego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi w elektroniczne lokalizatory, które pomagałyby ustalić miejsce pobytu zaginionej osoby.

Jak wskazuje Rzecznik lokalizatory nie zapobiegłyby samemu zaginięciu, jednak w wielu przypadkach mogłyby uratować życie. Rozpowszechnienie oraz zwiększenie dostępności lokalizatorów poprzez refundację przyniosłyby wiele korzyści. W wielu przypadkach podniosłyby komfort życia chorego i jego rodziny, dałyby szanse na większą samodzielność, a w sytuacji zagubienia – ratowały życie poprzez szybkie odnalezienie takiej osoby. Zasadność refundacji lokalizatorów dla osób chorujących na ciężkie zaniki pamięci popierają również konsultanci krajowi – w dziedzinie psychiatrii oraz w dziedzinie geriatrii.

Źródło: RPP 

Czw., 10 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek