Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powszechne punkty szczepień nie powstaną w każdym powiecie

Powszechne punkty szczepień nie powstaną w każdym powiecie fotolia.pl

9 kwietnia br. od było się już kolejne spotkanie samorządowców z przedstawicielami rządu w sprawie Narodowego Programu Szczepień. Jak mogliśmy się dowiedzieć na spotkaniu nie ma żadnej gwarancji, że w każdym powiecie powstanie powszechny punkt szczepień, bo te będą uruchamiane według mapy potrzeb przygotowanej przez Narodowy fundusz Zdrowia.

Jak podkreślał minister Michał Dworczyk w zakresie tworzenia powszechnych punktów szczepień – wkradły się nieporozumienia. Samorządy za pośrednictwem wojewodów przesłały propozycję utworzenia punktów powszechnych szczepień. Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje tą listę pod kątem adekwatności i efektywności. Na początku przyszłego tygodnia odbędzie się spotkanie z NFZ, na którym zostaną omówione szczegóły i przedstawiona mapa punktów organizowanych z pomocą samorządu. Większość punktów na pewno zostanie wykorzystana – ale na pewno nie wszystkie. Minister poinformował również, że na pewno w kwietniu szczepionki nie będą jeszcze dostępne w takiej ilości, aby można było zapewnić szczepionki dla wszystkich chętnych, być może w maju do polski trafi 9 milionów szczepionek.

Podstawowym szkieletem systemu będą powszechne punkty sczepień - bardzo duże, a ich uzupełnieniem będą szczepienia w mniejszych podmiotach: u pracodawców, w POZ, w aptekach czy w punktach drive thru.

Ministerstwo zwracało uwagę, że nie można samodzielnie, bez zgody NFZ uruchamiać nowych punktów szczepień. Punkty te będą mogły ruszyć dopiero po pozytywnym zaopiniowaniu przez NFZ.

Przy ustalaniu mapy punktów będą brane pod uwagę następujące parametry: aktualnie oferowany potencjał na terenie miasta/powiatu, który gwarantuje zaszczepienie populacji. Założono, że do końca sierpnia pierwsza dawką ma zostać zaszczepione całe społeczeństwo – trzeba więc zagwarantować odpowiednią przepustowość. Z tego algorytmu będzie wynikało o ile na danym terenie należy zwiększyć liczbę punktów szczepień.

Jak zapowiedziano, resort zdrowia nie przewiduje zaostrzania warunków sanitarnych i technicznych dla punktów szczepień, które mają powstać. Planowany jest jednak pilotaż punktów szczepień, który przygotuje system na ten moment, kiedy szczepionki będą już dostępne bez ograniczeń.

Samorządowcy prosili, aby w pierwszej kolejności uruchomić duże punkty szczepień w największych miastach, a następnie później otwierać mniejsze punkty czy punkty drive thru. Tak, aby na spokojnie samorządowcy mogli przygotować się do realizacji szczepień. Zwracano również uwagę, że nie da się z dnia na dzień pozyskać personelu, który będzie obsługiwał szczepienia.

Ministerstwo podtrzymało chęć szczepienia populacji poprzez punkty znajdujące się u pracodawców; w zakładach pracy. Punkty te mają ruszyć na przełomie maja i czerwca. A in formacje na ten temat będą podawane sukcesywnie.

Sob., 10 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek