Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrakt za 2020 rok można rozliczyć do końca 2021 – nowe rozporządzenie MZ

Kontrakt za 2020 rok można rozliczyć do końca 2021 – nowe rozporządzenie MZ fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Przedstawiona dzisiaj (26 marca – red.) nowa wersja rozporządzenia zakłada trzy ważne zmiany.

Po pierwsze po raz kolejny wydłużone zostały okresy rozliczeniowe umów zawartych na rok 2020. Rozliczenie umów za rok 2020 zostało wydłużone do 31 grudnia 2021 r., a nie jak planowano pierwotnie do 30 czerwca 2021 r.

Po drugie, o kolejne 3 miesiące, czyli do 30 czerwca 2021 r., został przedłużony okres w którym świadczeniodawcy będą mogli ubiegać się o zaliczki w wysokości 1/12 kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przypadającej na okres sprawozdawczy, którego dotyczy wniosek. Co ważne możliwość ta będzie dotyczyła jedynie świadczeniodawców, którzy skorzystali już z możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego.

Po trzecie świadczeniodawcy posiadający umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień realizowane w warunkach stacjonarnych będą mogli ubiegać się w II kwartale 2021 r. o 100% zaliczki (1/12 kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej) przypadającej na okres sprawozdawczy, którego dotyczy wniosek, czyli tak jak mogą to robić świadczeniodawcy realizujący umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne dedykowane dzieciom – pediatryczne.

Jak zapowiada resort zdrowia, wprowadzone rozwiązania mają na celu przede wszystkim utrzymanie stabilności finansowej przez świadczeniodawców w czasie trwania epidemii COVID-19. Czy będzie to w ogóle możliwe w sytuacji kiedy znajdujemy się w szczycie trzeciej fali COVID-19? Czy możliwe będzie odrobienie praktycznie półtorarocznego kontraktu jedynie w drugiej połowie 2021 roku? Rozsądek podpowiada, że nie a problem zostanie jedynie odsunięty w czasie. Należy bowiem pamiętać, że póki co nie ma widoku na szybkie zakończenie epidemii i powrót do normalnego funkcjonowania szpitali, a co za tym idzie udzielania świadczeń nie tylko pacjentom z zakażeniem COVID-19.

Z całością projektu rozporządzenia można zapoznać się tutaj. 

Pt., 26 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek