Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

I etap szczepień przeciwko COVID-19 także dla nauczycieli

I etap szczepień przeciwko COVID-19 także dla nauczycieli fotolia.pl

W I etapie szczepień, który rozpocznie się 15 stycznia będą mogli wziąć udział nauczyciele. Resort edukacji zapowiedział również, że do końca ferii zimowych, wszyscy chętni nauczyciele klas I-III będą mogli zostać poddani testom na obecność koronawirusa. Testy będą bezpłatne.

Szczepienia będą realizowane w:

 • przychodniach (POZ),
 • szpitalach,
 • szpitalach rezerwowych,
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Imienne listy nauczycieli szkół podstawowych, którzy chcieliby poddać się testom zbierają Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Ministerstwo opublikowało również listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami:

 1. Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?
  Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.
 2. Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?
  Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III.
 3. Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?
  Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.
 4. Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?
  Testowanie jest dobrowolne.
 5. Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?
  O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Więcej informacji na temat szczepień można uzyskać na stronie szczepimysie.

Źródło: MEN

Czw., 31 Gr. 2020 2 Komentarze Dodane przez: Małgorzata Orłowska

Komentarze

katarzyna
+4 # katarzyna 2020-12-31 14:28
dlaczego nie testuje się nauczycieli przedszkoli? Jesteśmy bezpośrednio w kontakcie z dziećmi, nie dzieli nas ławka czy korytarz, stykamy się z dziećmi przez co najmniej 5 godzin non stop, bez chwili przerwy. Nie dostałam skierowania na test mimo iż moja grupa była objęta kwarantanną/ zachorowało 1 dziecko/-bo nie miałam ewidentnych objawów, poza bólem nóg. Może mi się rzeczywiście udało? a może przeszłam bezobjawowo, chociaż wątpię , bo mam 53 lata. Po kilku dniach w przedszkolu posypało się, personel, obsługa, następna grupa zainfekowana. Pracownicy to nie młodzi ludzie, myślę, że w wielu przedszkolach kadra nie jest młoda, skąd więc decyzja nietestowania pracowników przedszkola? Testy powinny być przeprowadzane co jakiś czas, właśnie na pracownikach przedszkoli, którzy pracują całą pandemię, nie mają wolnego w ferie, w święta,
| | |
Alaska to żenada, gd
0 # Alaska to żenada, gd 2021-01-11 19:12
gdzie ta sprawiedliwość , nauczyciele przedszkoli i żłobków i cały personel są traktowanie gorzej niż niewolnicy, pracują cały czas narażają zdrowie i życie swoje i rodziny, nikt się o nich nie martwi , rodzice od lekarzy rodzinnych przynoszą zaświadczenia o alergii dzieci a te chodzą z katarami, kaszlą a Minister Czarek nawet nie pomyśli o nauczycielach przedszkola, żłobka , traktuje ich jak gorszy sort, ani testów, ani szczepień nic ani dziękuję, a rodzice pobierają zasiłki opiekuńcze i siedzą w domach a dzieci do przedszkola , dom żłobka co tam jak Ministerstwo ma gdzieś przedszkola i żłobki, lekarze rodzinni również. Dziękuję Panie Ministrze , wierzyłam w jakąkolwiek sprawiedliwość ale się pomyliłam
| | |