Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Leki zawierające amantadynę pomogą w walce z COVID-19? Ministerstwo Zdrowia odpowiada Staroście

Leki zawierające amantadynę pomogą w walce z COVID-19? Ministerstwo Zdrowia odpowiada Staroście fot. pixabay.com

Starosta Łańcucki, Adam Krzysztoń zwrócił się z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia w sprawie skuteczności leków z zawartością amantadyny w leczeniu koronawirusa. „Od kilu tygodni zwracają się do nas, samorządowców mieszkańcy z pytaniem dotyczącym leczenia, zwłaszcza pierwszej fazy koronawirusa, lekiem zawierającym amantadynę” – czytamy w piśmie przesłanym do Ministerstwa Zdrowia.

Starosta Łańcucki zwrócił się z prośbą do resortu zdrowia, by ten odniósł się do powyższych pytań. Chciał także wiedzieć, czy podjęte zostały badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. „Zatroskani mieszkańcy zwracają uwagę i mają nadzieję, że być może ten lek ograniczyłby ilość ciężko chorych pacjentów w naszych szpitalach” – napisał Adam Krzysztoń.

Ministerstwo Zdrowia przesłało wyjaśnienia w tej sprawie. Produkt leczniczy Viregyt K, zawierający w swym składzie amantadynę stosuje się głównie w dwóch przypadkach: leczeniu choroby Parkinsona oraz w leczeniu pewnego rodzaju grypy (grypa A).

Na wniosek Ministra Zdrowia powstało opracowanie odnoszące się do zagadnienia skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19. „Z uwagi na ograniczoną liczbę dowodów naukowych oraz ich niską wiarygodność, wnioskowanie o skuteczności i profilu bezpieczeństwa amantadyny w leczeniu COVID-19 obarczone jest wysoką niepewnością , wobec czego brak jest zasadności zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2” – czytamy w piśmie przesłanym przez Ministerstwo Zdrowia. Zwrócono również uwagę na negatywny skutek nagłośnienia informacji o rzekomym wpływie amantadyny na koronawirusa – zwiększony zakup leków, duża część pacjentów chorych na chorobę Parkinsona ma problem z zaopatrzeniem w niezbędny dla nich lek.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zapewniło o monitorowaniu sytuacji przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i informowaniu, gdyby zalecenia uległy zmianie.

Wt., 1 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska