Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ratownicy medyczni są zbyt słabo wynagradzani

Ratownicy medyczni są zbyt słabo wynagradzani fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził swoje zaniepokojenie zahamowaniem prac w rządzie nad powołaniem samorządu zawodowego ratowników medycznych. Ponadto zwrócił uwagę na niskie wynagrodzenia tej grupy samorządowej, pomimo ich walki na pierwszej linii frontu szczególnie w dobie epidemii Koronawirusa.

Istnieje obawa, że bez zmiany wysokości wynagradzania w przyszłości może nie być chętnych do wykonywania tego zawodu.

Środowiska ratowników medycznych domagały się ustanowienia samorządu zawodowego jako wspólnej reprezentacji całej profesji. Postulat ten uwzględniono w przygotowanym w Ministerstwie Zdrowia projekcie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Podczas spotkania w sierpniu 2020 r. Prezes Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych przekazał RPO obawę, że prace nad projektem wstrzymano.

Ratownicy medyczni od rozpoczęcia pracy zespołów podstawowych w 2007 r. nie doczekali się odpowiednich regulacji prawnych. Brak stosownych rozwiązań, niejasna interpretacja istniejących przepisów może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów i negatywnie wpływać na jakość udzielanej pomocy. Obecnie ratownicy medyczni są jedyną grupą zawodową z grona podstawowych zawodów medycznych, która nie posiada swojego samorządu.

Osobnym problemem pozostaje wciąż relatywnie niskie wynagrodzenie ratowników medycznych, pomimo pracy na pierwszej linii frontu w walce o życie i zdrowie ludzkie. Środowisko ratowników wielokrotnie podkreślało, że pensje nie są adekwatne do ich odpowiedzialności.

Źródło: RPO

Czw., 15 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek