Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady łączenia się SPZOZ-ów

Zasady łączenia się SPZOZ-ów fotolia.pl

Kwestię łączenia się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej reguluje art. 66 ustawy o działalności leczniczej. Na gruncie powołanego przepisu połączenie się SPZOZ-ów może być dokonane przez:

  1. przeniesienie całego mienia co najmniej jednego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (przejmowanego) na inny samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (przejmujący);
  2. utworzenie nowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej powstałego co najmniej z dwóch łączących się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Podmioty tworzące samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej mogą dokonać połączenia tych zakładów:

  1. w drodze rozporządzenia, zarządzenia albo uchwały - w przypadku zakładów mających ten sam podmiot tworzący;
  2. w drodze porozumienia - w przypadku zakładów mających różne podmioty tworzące.

Powołany na wstępie art. 66 w ust. 3 wskazuje co powinien zawierać w szczególności akt o połączeniu i wymienia postanowienia o:

  1. nazwie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej powstałego w wyniku połączenia, w przypadku połączenia polegającego na utworzeniu nowego SPZOZ-u;
  2. przejęciu mienia podmiotu przejmowanego albo podmiotów łączących się;
  3. zasadach odpowiedzialności za zobowiązania podmiotów łączących się;
  4. terminie złożenia wniosku, o wykreślenie zakładu przejmowanego z rejestru i o wpisanie do rejestru nowo-utworzonego zakładu, nie wcześniejszym niż trzy miesiące od dnia wydania lub przyjęcia aktu o połączeniu.

W przypadku połączenia polegającego na przeniesieniu całego mienia co najmniej jednego podmiotu przejmowanego na podmiot przejmujący, akt o połączeniu zawiera także nazwę i siedzibę podmiotu przejmowanego. Natomiast w przypadku połączenia polegającego na utworzeniu nowego SPZOZ-u, akt o połączeniu zawiera także nazwy i siedziby podmiotów łączących się.

W sytuacji, gdy łączą się SPZOZ-y mające różne podmioty tworzące, w porozumieniu o połączeniu wskazuje się także podmiot, który przejmuje uprawnienia i obowiązki podmiotu tworzącego.

Połączenie w formach opisanych na wstępie, następuje bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego podmiotu przejmowanego albo łączących się podmiotów. A do pracowników zakładu przejmowanego oraz do pracowników zakładów łączących się stosuje się art. 23(1) ustawy - Kodeks pracy, dotyczący skutków przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Pt., 10 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka