Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczepienia ochronne finansowane przez miasto

Szczepienia ochronne finansowane przez miasto fotolia.pl

Miasto Stołeczne Warszawa rozpoczęło szczepienia nastolatków przeciwko HPV. Stolica realizuje też program szczepień przeciwko grypie – już teraz obejmują one seniorów 65+, wkrótce także kobiety w ciąży i małe dzieci.

Na świecie przeciw HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, wywołujący raka szyjki macicy) szczepią nastolatków 92 kraje. Warszawa dołącza do prawie 230 gmin i miast w Polsce, które już szczepią przeciwko HPV.

Przygotowanych jest sześć programów szczepiennych:

1. Program „HPV 12”

Ze szczepień przeciwko HPV skorzystać mogą dzieci - dziewczęta i chłopcy - w wieku lat 12. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek, miasto finansuje obie. Programem zostanie objętych ponad 9 tysięcy dzieci rocznie.

W konkursie ofert wybrano 43 realizatorów. Preparatem używanym w programie jest 2-walentny Cervarix (jedyna szczepionka przeciw HPV dostępna obecnie na rynku; zakupu szczepionek dokonują realizatorzy).

Okres realizacji to lata 2019-2021.

Środki finansowe przeznaczone na program:

  • 2019 r.: 2 083 275 zł,
  • 2020 r.: 5 378 730 zł,
  • 2021 r.: 5 261 890 zł.

2. Program „Grypa 65+”

Głównym jego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród mieszkańców Warszawy, którzy ukończyli 65 r.ż.

Obecna edycja programu (lata 2017-2019) jest realizowana przez 75 podmiotów leczniczych w 168 przychodniach na terenie m.st. Warszawy. Program rozpoczął się we wrześniu tego roku i potrwa do 9 grudnia br. W programie mogą uczestniczyć osoby zameldowane w Warszawie na pobyt czasowy lub stały oraz osoby rozliczające podatek dochodowy w warszawskich urzędach skarbowych.

Środki z budżetu miasta na realizacje programu w 2019 r. to 2,3 mln zł. Plan przewiduje zaszczepienie 67 tys. seniorów.

3. Program szczepień przeciwko grypie osób bezdomnych przebywających w noclegowniach i schroniskach na terenie m.st. Warszawy

Tegoroczna edycja rozpoczęła się we wrześniu i potrwa do 31 grudnia 2019 r. Głównym jego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych.

W tym roku program jest realizowany przez 6 podmiotów leczniczych w 23 noclegowniach na terenie m.st. Warszawy.

Koszt realizacji programu wynosi blisko 53 tys. zł rocznie. Liczba zaszczepionych osób to ok. 600.

4. Program szczepień przeciwko grypie dla osób przebywających w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym

Program jest realizowany od 2007 roku. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w we wrześniu i potrwa do 31 grudnia br. Głównym jego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w SCOL.

Program jest realizowany przez Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze w jego trzech placówkach.

Koszt realizacji programu wynosi ok. 15 tys. zł rocznie. Liczba zaszczepionych osób to ok. 520.

5. Program szczepień na grypę dla dzieci w wieku od 6 do 60 miesiąca życia

Program realizowany będzie po raz pierwszy w Polsce, podobnie jak szczepienia dla ciężarnych. Dotychczas żaden samorząd nie finansował szczepień przeciw grypie dla tej grupy odbiorców.

Środki finansowe przeznaczone na program na lata 2019-21 to 3 mln zł. Program zakłada objęciem szczepieniem blisko 30 tys. dzieci.

6. Program szczepień na grypę dla kobiet w ciąży

Okres realizacji: 2019-2021. Środki finansowe to blisko 650 tys. zł. Program zakłada objęciem szczepieniem 3200 kobiet rocznie.

Wszystkie nowe programy wymagają przeprowadzenia konkursów ofert w celu wyboru realizatorów.

Źródło: um.warszawa.pl 

Śr., 13 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska