Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w województwie opolskim

W sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w województwie opolskim fotolia.pl

Starostowie powiatów województwa opolskiego zebrani na konwencie w dniu 25 stycznia 2018 r. w Strzelcach Opolskich podjęli stanowisko, w którym oczekują od strony rządowej podjęcia natychmiastowych, rzeczowych działań, które pozwolą na wyeliminowanie problemu spowodowanego niedoborem kadry medycznej zarówno w Polsce, jak i w województwie opolskim.

Starostowie przytaczają statystyki. Jak podają, wg danych Eurostatu z roku 2015, Polska z wynikiem 233 praktykujących lekarzy, w rankingu ilości lekarzy przypadających na 100 tysięcy mieszkańców plasuje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, w której średnia wynosi 356 lekarzy. Powołując się na kolejne dane Eurostatu, w roku 2015 potrzeby aż 4,2 procent pacjentów w Polsce nie zostały zaspokojone z uwagi na długi czas oczekiwania w kolejce. - W tym zestawieniu gorszy wynik w Unii Europejskiej odnotowała jedynie Estonia – podkreślają samorządowcy.

- Brak kadry lekarskiej w skali całego kraju najbardziej dotkliwie widoczny jest w województwie opolskim. Wg danych GUS w 2015 r., na Opolszczyźnie na 1 lekarza przypadało 269 pacjentów, natomiast średnia w kraju wynosiła 187 pacjentów/lekarza, natomiast liczba deficytowych ze względu na specjalizację lekarzy internistów w województwie opolskim nie zwiększyła się i w 2015 i 2016 roku wynosiła 146 lekarzy – podają.

Z tego względu Konwent Powiatów Województwa Opolskiego apeluje do Ministra Zdrowia o niezwłoczne podjęcie systemowych rozwiązań przyczyniających się do:

  1. Zwiększenia limitów przyjęć na wydziałach lekarskich.
  2. Zacieśnienia współpracy pomiędzy przychodniami i szpitalami.w zakresie zapewniania lekarzom lepszych warunków zarówno pracy jak i płacy.
  3. Otwarcia naszego rynku na lekarzy z krajów  spoza Unii  Europejskiej z jednoczesnym złagodzeniem procedury nostryfikacji dyplomu.

Podczas tego samego posiedzenia, starostowie podjęli także stanowisko, w którym wnoszą o zminimalizowanie dysproporcji w podziale środków finansowych dla poszczególnych Oddziałów NFZ z jednoczesnym zwiększeniem o 0,2% (z poziomu 2,4 do 2,6%) nakładów finansowych na ochronę zdrowia dla województwa opolskiego.

Czw., 8 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska