Od 1 lipca br. istnieje obowiązek przekazywania Narodowemu Funduszowi Zdrowia szeregu danych wrażliwych dotyczących stanu zdrowia pacjenta, w celu rozliczenia kosztów leku stosowanego w ramach programu lekowego.
Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Andrzej Jacyna, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócił uwagę na zbyt szeroki zakres gromadzonych danych.
Jak uzasadnił Rzecznik zakres udostępnianych danych, wskazany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych budzi wątpliwości co do niezbędności ich przetwarzania dla założonego celu. Podkreślił, że te informacje, tak długo, jak powiązane są z konkretnym pacjentem, objęte są tajemnicą lekarską. Obowiązek konfidencji nie ma charakteru bezwzględnego i w przewidzianych ustawowo przypadkach może podlegać ograniczeniom. Niemniej udostępnienie danych objętych tajemnicą uprawnionym podmiotom, takim jak NFZ, co do zasady musi się obywać z poszanowaniem zasady minimalizacji, polegającej na ujawnianiu jedynie niezbędnych informacji. W tym kontekście, zdaniem RPO wątpliwości może budzić konieczność przekazywania Narodowemu Funduszowi Zdrowia szczegółowych informacji o przebiegu terapii, jej skuteczności czy sposobie dawkowania i podawania leku.
W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie podniesionych wątpliwości. W szczególności poprosił o informację w jakim celu Narodowy Fundusz Zdrowia gromadzi tak szczegółowe informacje dotyczące wpływu zastosowania produktów leczniczych na zdrowie pacjenta
Źródło: www.rpo.gov.pl