Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powraca kwestia osobowości prawnej SPZOZ

Powraca kwestia osobowości prawnej SPZOZ fotolia.pl

Portal  Rynek Zdrowia wraca do kwesti osobowści prawnej samodzielnych publicznych zakładów opiki zdrowtnej po weśjsciu w życie ustawy o działnści leczniczej

W ustawie o działalności leczniczej, która zastąpi ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, nie ma jednoznacznego zapisu, że SP ZOZ-y posiadają osobowość prawną, tak jak tego wymaga kodeks cywilny. Prawnicy wskazują na niedoróbkę legislacyjną ustawy i przewidują kłopoty, z kolei Ministerstwo Zdrowia uspokaja - problemów nie będzie - SP ZOZ-y osobowość prawną uzyskały po wpisie ich do KRS.

Jak tłumaczy dla portalu rynekzdrowia.pl radca prawny Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Spółka Partnerska, osobowość prawna, aby istniała, musi wynikać wprost z ustawy. Niestety, taki zapis dotyczący samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej z ustawy o działalności leczniczej zniknął.

- Powoduje to takie konsekwencje, że tego typu podmioty, nie mając osobowości prawnej będą miały problemy ze sprawami majątkowymi, nie będą mogły podejmować wielu czynności, na przykład nabywać i zbywać nieruchomości. I dyskusja nad tym nie jest tylko czysto akademicka - mówi nam radca.

Zdaniem Fortak-Karasińskiej, problemów może być znacznie więcej. Od strony teoretycznej budzi wątpliwość to, czy nie mając osobowości prawnej określonej w ustawie SP ZOZ-y mogą być stroną umowy, na przykład z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpitale - jeśli przyjąć niedoróbkę za oczywistą - pozbawione osobowości prawnej nie będą mogły także zawierać umów z dostawcami leków, sprzętu, układać się z wierzycielami, procesować się, np. z NFZ o należne pieniądze.

Wniosek praktyczny z tych rozważań jest taki oto, że SP ZOZ za każdym razem, jeśli zechce prowadzić wspomniane czynności, będzie musiał zwracać się do władz samorządowych o pełnomocnictwo.

Zdaniem Piotra Olechny, rzecznika resortu zdrowia, ustawa o działalności leczniczej nie wymaga żadnej poprawy. Szpitale działające, jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zyskały osobowość prawną w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. I tego nie zmieniają zapisy nowej ustawy, czy raczej - dokładniej - brak w nich zapisu o osobowości prawnej SP ZOZ.

Jednak części prawników takie tłumaczenie zapisów w ustawie nie jest uzasadnione. Nie wynika z nich bowiem, że podmioty, które miały wcześniej osobowość prawną, teraz także ja mają.

- My nie możemy przez cały czas sięgać do starych, nieaktualnych już przepisów. W lipcu prawnik, który nie zna branży medycznej, będzie miał prawo wziąć do ręki tylko ustawę o działalności leczniczej i przeczytać ją tak jak stanowią jej zapisy. Nigdzie nie znajdzie żadnego zapisu będącego podstawą do tego, aby przypisać osobowość prawną samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej - komentuje stanowisko MZ Fortak-Karasińska.

- Trudno jest dzisiaj jednoznacznie rozstrzygać, jakie konsekwencje będą miały takie zapisy ustawy. Tak naprawdę przyszłość pokaże, jaką koncepcję przyjmą sądy, ale z pewnością będzie to budziło duże wątpliwości - dodaje radca.

Źródło: Jacek Janik/Rynek Zdrowia

Wt., 19 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: