Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O jakości zdrowia publicznego

O jakości zdrowia publicznego fotolia.pl

Urząd Zdrowia Publicznego, szczepienia ochronne, dalsza walka z paleniem tytoniu, promocja zdrowego stylu życia- to tylko część tematów, które zostały poruszone podczas III Kongresu Zdrowia Publicznego.

Wydarzenie odbyło się 24 listopada w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Jak podkreślał prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyskusje panelowe prowadzone w trakcie poprzednich edycji Kongresu przez przedstawicieli różnych środowisk i resortów znalazły swoje odzwierciedlenie w późniejszych decyzjach rządu.

- Osiągnięcia Kongresu są bezdyskusyjne. Ma on realny wpływ na kierunek i rozwój zdrowia publicznego w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ w jednym miejscu i czasie organizatorom udaje się zgromadzić wszystkich, którzy odpowiadają za kształtowanie koncepcji zdrowia publicznego w naszym kraju. Przed trzema laty w tym miejscu podjęto dyskusję na temat konieczności uchwalenia w naszym kraju swoistej konstytucji dla zdrowia, czyli ustawy o zdrowiu publicznym. Można śmiało powiedzieć, że ówczesna debata prowadzona w gronie wybitnych przedstawicieli świata nauki i polityki przyczyniła się do powstania i uchwalenia w 2015 r. tej ustawy – tłumaczył.

W spotkaniu uczestniczył także minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Podsumował on osiągnięcia Ministerstwa Zdrowia w zakresie popularyzacji zdrowia publicznego w Polsce. Przybliżył kierunki dalszego rozwoju polityki zdrowotnej. Jak podawał, obecnie rożne działania dotyczące zdrowia publicznego są rozproszone. Ma się to zmienić, ponieważ od stycznia 2018 r. kwestie te ma nadzorować Urząd Zdrowia Publicznego przy wsparciu różnych instytutów. Minister przywołał najnowszy raport OECD, z którego wynika, że w Polsce 91 proc. obywateli jest uprawnionych do korzystania z publicznej opieki zdrożonej. Jednakże nadal rzesza ludzi jest poza systemem. Ma się to zmienić od przyszłego roku.

Nie zabrakło także tematu szczepień ochronnych. Jak wspomniał Konstanty Radziwiłł, w telewizji  i innych mediach coraz częściej do głosu dochodzi irracjonalne podejście do szczepień ich przeciwników. - Nie można nad tym przejść do porządku dziennego – komentował. - Musimy jakoś ich przekonywać. Tu potrzeba umiaru, aby nie zepsuć czegoś w sposób nieodwracalny. Tak jak to się stało w innych krajach. Z powodu spadku wyszczepialności znów pojawiły się endemie polio i odry zaczynają wybuchać w Austrii i w Niemcach. W krajach, w których nie powinno mieć już to miejsca – dodawał. Także Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia zauważał, że istnieje problem z państwowymi mediami, gdzie doszły do głosu ruchy antyszczepionkowe.

O tym, że wzrasta liczba osób, które nie chcą szczepić dzieci i czym to grozi mówiła Iwona Paradowska Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii. Ostrzegała ona, że jeżeli się nie szczepimy, to pojawią się choroby, z którymi nie ma już większego problemu. Co gorsza, jak się okazuje, odporność poszczepienna przy takich chorobach jak np. krztusić jest niższa niż uważano do niedawna. A to oznacza konieczność modyfikacji kalendarza szczepień dla dzieci. Opór rodziców wobec szczepionek nie ułatwia zadania.

Podczas Kongresu rozmawiano m.in. na temat osiągnięć Polski w walce z tytoniem. Na przestrzeni ostatnich 25 lat sytuacja uległa niebywałej poprawie. Jak jednak podkreślał Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie, w Polsce nadal papierosy pali 8 mln osób. – Inhalowanie dymu tytoniowego zawsze prowadzi do mutacji w komórkach, przede wszystkim płuc – ostrzegał. Dlatego edukacja, prawo i polityka powinny nadal iść w kierunku walki z paleniem tytoniu. Zagrożeniem jest już to, że od dwóch lat nie wzrastają ceny papierosów.

Wiceminister Jarosław Pinkas zaznaczał, że obecne kierownictwo resortu zdrowia jest dobrym przykładem dla społeczeństwa. – Nas nikt nie chwali, ale po raz pierwszy nikt z kierownictwa Ministerstwa Zdrowia nie pali – mówił. Podkreślał także rolę i promocję zdrowego żywienia a także sportu. Również i tu przedstawiciele resortu są przykładem stosowania tych zasad.

Podczas spotkania rozmawiano także o zdrowiu psychicznym, wyzwaniach zdrowotnych wobec starzejącego się społeczeństwa oraz zastosowaniu w medycynie marihuany.

Organizatorem spotkania był Instytut Ochrony Zdrowia. Wydarzenie było objęte patronatem honorowym resortu zdrowia.

Pt., 25 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska