Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finansowanie programów polityki zdrowotnej - zmiana wytycznych

Finansowanie programów polityki zdrowotnej - zmiana wytycznych fotolia.pl

Ministerstwo rozwoju opublikowało projekt zmian „Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze zdrowia na lata 2014-2020”. W treści oprócz zmian uaktualniających stan legislacji oraz wprowadzających właściwe obecnie nazwy różnego rodzaju dokumentów, wprowadzono zapis zobowiązujący instytucje zarządzającą programem operacyjnym do zapewnienia, że przedsięwzięcia realizowane w ramach działań finansowanych z EFS uwzględniają rekomendacje komitetu sterującego wykorzystaniem funduszy unijnych w sektorze ochrony zdrowia. Zapis jest pozornie niewinny, ale w praktyce na posiedzeniach tego komitetu, który opiniuje roczne plany działań urzędów marszałkowskich, czyli fiszki konkursów i fiszki projektów pozakonkursowych, dochodzi często do różnicy zdań pomiędzy przedstawicielami regionów i ministerstwa zdrowia.

Zmiany w zakresie programów

W zakresie projektów finansowanych w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, dotyczących programów zdrowotnych i programów polityki zdrowotnej, wprowadzono zapis odnoszący się do programów krajowych. Mówi on, iż w przypadku programów, które „przewidują badania widniejące w katalogu świadczeń gwarantowanych jako podstawowe i jednocześnie niezbędne dla realizacji tego programu, ale obejmujące także badania ponadstandardowe, stanowiące wartość dodaną do funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej, opracowane w logiczną całość oraz skierowane do zdefiniowanej grupy docelowej” – takie programy mogą być uznane za wykraczające poza zakres świadczeń gwarantowanych i niezastępujące świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Program musi wnosić wartość dodaną poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań systemowych zwiększających skuteczność badań (pomimo faktu, iż analogiczne usługi zdrowotne są finansowane ze środków publicznych) i powinien gwarantować funkcjonowanie wypracowanych rezultatów (przynajmniej w zakresie rozwiązań funkcjonalnych, czyli np. koordynacji procesu badań i leczenia) po zakończeniu ich finansowania ze środków EFS.

W przypadku programów zdrowotnych i programów polityki zdrowotnej, finansowanych z RPO wprowadzono zapisy uniemożliwiające nie tyle nakładanie się finansowania podobnych działań, realizowanych w programie krajowym i regionalnym, co wyeliminowanie podwójnego finansowania tych samych podmiotów wdrażających działania.

W przypadku poszczególnych specjalności programów profilaktycznych usunięto odnośniki do załączników, a w to miejsce wprowadzono zapis, iż realizacja programów musi uwzględniać warunki aktualnych wymogów wskazywanych przez komitet sterujący.

Z dokumentu usunięto załącznik nr 2 „Warunki realizacji przedsięwzięć w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”.

Z wszystkimi zmianami wprowadzonymi do wytycznych można zapoznać się tutaj.

Pt., 16 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża